Neste blogi

Neste toob diiselautode CO2 heitmeid vähendava kütuse müügile üle Eesti

Neste pani madalama emissiooniga diislikütuse Neste MY Renewable Diesel müüki kaheksasse tanklasse Tallinnas, Harjumaal, Tartus, Narvas ja Haapsalus. 2022. aasta kevadeks on taastuvdiislikütus kättesaadav vähemalt 21 tanklas üle Eesti.

Tegemist on ajaloolise sammuga Eesti kütuseturul, kui esmakordselt jõuab tarbijate valikusse madalama emissiooniga vedelkütus, mis sobib kõigile diiselmootoritele. Transpordiameti andmetel on Eestis hetkel arvel 417 445 diiselkütust tarbivat sõidukit.

“Üleminek keskkonnasäästlikumale transpordile ei pea olema liiga keeruline ja otsuste tegemist ei ole vaja lükata kaugesse tulevikku. Kasvuhoonegaaside vähendamise lihtne lahendus on Neste MY näol turul olemas, järgnevatel kuudel teeme selle kättesaadavaks üle Eesti,” ütles Neste Eesti peadirektor Dennis Antamo.

Neste MY Renewable Dieseli süsinikujalajälg on ainult 12 g CO2e/km, kui sõita autoga, mille kütusetarbimine on 5 l/100 km. Fossiilne diislikütus koormab keskkonda keskmiselt 151 g CO2e/km. Teisisõnu, Neste MY kütuse tarbimise kogu elutsükli jooksul tekib kuni 90% vähem kasvuhoonegaase võrreldes fossiilse kütusega (elutsükli ja emissiooni vähenemise arvutamise metoodika aluseks on Euroopa Liidu Taastuvenergia Direktiiv 2018/2001/EU).

Diiselauto süsinikujalajälge on võimalik vähendada elektriauto tasemele

Neste MY võib anda diiselautodele uue võimaluse, sest diiselauto süsinikujalajälge saab hakata vähendama elektriautode säästlikkuse tasemele, mis on 49 g CO2e/km energiatarbimisel 45,7 MJ/100 km.

“Üks võimalus diiselauto süsinikuheite vähendamiseks on loobuda fossiilsest toorainest ja minna üle alternatiivsele diislikütusele. Parim valik selleks Neste MY, mille kasutamise alustamiseks ei ole vaja autosse teha lisainvesteeringuid. See sobib neile, kes ei soovi oma auto juures ühtki muudatust, kuid tahaksid oma tegevuse mõju kliimale siiski vähendada,” jätkas Antamo.

“Neste MY-ga saab iga autoomanik ise otsustada, kui palju ta soovib oma süsinikuemissiooni vähendada, sest seda kütust võib tavalisse diiselautosse tankida nii puhtalt kui ka segatuna fossiilsesse diislisse mistahes vahekorras. Täielikult Neste MY-le üle minnes on võimalik vähendada diiselauto süsinikujalajälge elektriautoga samale tasemele,” lisas ta.

Neste MY-d on turvaline kasutada kõikides diiselautodes, veokites, bussides, rasketehnikas metsas ja põllul töötamiseks ning elektrigeneraatorites. Ka sobib Neste MY laeva ja paadi diiselmootoritesse, tehes sellest madalaima emissiooniga kütuse merel.

Neste MY Renewable Diesel on toodetud 100% taastuvast toorainest. Kütuse külmakindlus on vähemalt -32 kraadi ja säilivus 10 aastat, mis teeb sellest sobiva kütuse igasugusteks ilmaoludeks.

Müük laienes Tallinnas ja Harjumaal, lisandusid Tartu, Narva ja Haapsalu

Alates sellest nädalast on uus alternatiivne Neste MY Renewable Diesel saadaval Tallinnas Vesse, Kadaka, Rocca al Mare ja Tondi tanklates, Harjumaal Luige tanklas, Tartu Ringtee tanklas, Narva Pähklimäe tanklas ning Haapsalu tanklas.

“Esimesed Neste MY müügipäevad uutes tanklates näitavad, et tarbijate hulgas on suur huvi kliimasõbralikuma kütuse vastu. Ka varasemad kogemused sama kütuse müügi laienemisest Soomes, Hollandis ja USAs on näidanud tarbijate suurt entusiasmi. Inimesed peavad kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamist järjest olulisemaks. Uuring Soomes näitas, et tanklakülastajatest kolmandik on valmis kahe aasta jooksul minema üle kliimasõbralikumale alternatiivkütusele ning 43 protsenti arvab, et võib kaaluda elektri- või gaasiautole üleminekut järgmise kümne aasta jooksul,” ütles Antamo.

Neste investeerib järgnevatel kuudel taastuvtoorainest diislikütuse müügi laiendamisse Eestis. Hiljemalt 2022. aasta kevadeks jõuab see müügile igasse kolmandasse Neste tanklasse, kokku vähemalt 21 tanklasse üle Eesti. Soomes on sama kütus müügil 150 tanklas.

Antamo sõnul on kõik lahendused, mis aitavad riikidel kiiremini minna üle säästvamale transpordile, vajalikud kliimamuutuste vastu võitlemiseks. “Neste MY suureks eeliseks on see, et see on kohe kättesaadav ja kasutatav väga laiale tarbijaskonnale.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.