Neste blogi

Neste uuring: igal neljandal autojuhil pole aimu, kas tema sõidustiil on säästlik või mitte

Foto: Neste.

Maailma juhtiv taastuvkütuste tootja Neste ja Soome autokool Ajotunti.fi uurisid hiljaaegu, kui palju mõjutab autojuhi sõidustiil keskkonda. 1000 soomlase seas läbiviidud tarbijauuringu järgi usub 54% vastanutest, et nende sõidustiil on keskkonnasõbralik. Samas iga neljas vastaja polnud sugugi kindel, kas ta sõidab säästlikult või mitte.

Projekti raames viisid Neste ja Ajotunti.fi läbi autokooli õpilastega sõidueksamid, mis näitasid, et õigeid võtteid kasutades on võimalik vähendada heitgaase ja kütusekulu olenevalt sõiduviisist koguni 6–15%. 

Küsitluse järgi peavad end kõige keskkonnasõbralikemateks autojuhtideks soomlased vanuses 25–34 ja 55–64 aastat. Kliimasõbraliku sõidu peamiseks põhjuseks (67%) on soov säästa kütusekulu. Tervelt 72% 18–24-aastastest ütles, et soov vähendada heitgaase ja kaitsta loodust oli nende peamine motivaator kliimasõbralikule sõidule.

“Vanuserühmade vahel on märkimisväärne erinevus selles osas, kui hästi nad tunnevad kliimasõbraliku sõidu põhimõtteid ja kui paljud soomlased pingutavad teadlikult selle nimel. Peame tõstma teadlikkust sõidustiili mõjust keskkonnale ning suurendama sellega seotud praktilist juhendamist,” räägib Neste turunduskommunikatsiooni asepresident Mika Hyötyläinen.

Võit nii keskkonnale kui ka autoomanikule

Neste ja Ajotunti.fi proovisõidud viidi läbi Soomes Helsingis maist juunini 2022. Marsruut oli kaheksa kilomeetri pikkune ja hõlmas sõitu nii linnas kui maanteel. Proovisõit iga juhiga kestis kokku kaks tundi.

Esmalt alustasid katsealused juhid sõitu omas stiilis. Pärast sõidu lõppu vaadati üle tarbimisandmeid ja peeti väike teooriatund, kus anti juhtidele paar kasulikku näpunäidet, mida nad võiks edaspidi kasutada, et sõit oleks keskkonnasõbralikum. 

Seejärel pidid juhid läbima uuesti sama marsruudi, et kahe sõidu tulemusi võrrelda. Selgus, et peale sõidustiili muutmist vähenes heitgaaside hulk 6-15%.

Säästliku sõiduviisi juures on lisaks heitgaaside vähendamisele veel üks kasutegur – kütusekulu on madalam. Loe lähemalt siit, milliste lihtsate viiside abil saab iga autojuht säästlikumalt liigelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.