Neste blogi

Neste võitis taaskasutuse lahendustega Fast Company 2021. aasta maailma muutuvate ideede auhinna

Fast Company 2021. aasta maailma muutuvate ideede konkursi võitjate väljakuulutamisel sai Neste võidu kategoorias „Kestev mõju: +15 aastat ettevõtluses“. Tunnustuse tõid Neste säästvad taaskasutatavatest allikatest tooted, näiteks restoranide rasvajääkidest kütuse valmistamine. 

Fast Company tõstab esile ettevõtteid, poliitikat, projekte ja kontseptsioone, mis on aktiivselt seotud ja pühendatud tervise- ja kliimakriiside, sotsiaalse ebaõigluse või majandusliku ebavõrdsuse lahendamisele.

Neste on olnud viimased aastad juhtiv taastuvate allikate kasutamise lahenduste pakkuja, võit tuli aga konkreetselt tänu partnerlusele Oaklandi linnaga ringmajanduse rakendamiseks.

Oaklandis kogutakse friikartulite, burgerite ja pitsa valmistamisel kasutatud toiduõli jäägid kokku sajast erinevast toidukohast, muudetakse siis taastuvallikatest valmistatud diislikütuseks ja tarnitakse seejärel Oaklandi linnale kasutamiseks diiselmootoriga munitsipaalsõidukites ja seadmetes – näiteks tuletõrjeautodes, tänavapuhastusmasinates ja diiselgeneraatorites. Praeguseks on Oaklandi linn USA-s muutnud kõik oma diiselmootoriga sõidukid ja seadmed täielikult fossiilkütusevabaks.

Igal aastal võimaldab see algatus Oaklandi linnal hoida kokku 3375 tonni kasvuhoonegaaside atmosfääri paiskumist. See on samaväärne umbes 56 000 puu istutamise või 780 auto süsinikuneutraalseks muutmisega.

15 aastat tagasi oli Neste veel pigem naftaettevõte, kes seisis silmitsi kliimamuutuste suurenevate probleemidega. Tunnistades kliimasoojenemise pikaajalisi riske, muutis Neste oma ärimudelit naftasaaduste tootmiselt taastuvatest allikatest toodete valmistamisele uue tehnoloogia abil, mis kasutaks jäätmeid ja jääke. Ettevõte ongi nüüd juhtiv taastuvate lahenduste rakendaja ning jätkab oma võimekuse suurendamist selles valdkonnas – sealhulgas näiteks Neste MY taastuvallikatest diislikütuse ja Neste MY säästva SAF lennukikütuse ning Neste RE tootmismahtude suurendamisel.

Neste laiendab praegu oma ringmajanduse lahendusi kogu maailmas. Hollandis rajas Neste McDonald’siga proovilahenduse köökidest kasutatud rasva kogumiseks kütuse toormaterjalina. Projekt hõlmas kasutatud toiduõli kogumist 252 McDonald’si restoranist, selle jäätmematerjali muutmist taastuvaks diislikütuseks ja selle kütuse kasutamist veoautodes, mis pakuvad restoranidele muid teenuseid. Koostöö demonstreerib hästi ringmajanduse loomise potentsiaali.

Juba viiendat aastat toimuval maailma muutvate ideede konkursil esitleti 33 võitjat, enam kui 400 finalisti ja enam kui 800 äramärgitut. Kõige populaarsemad teemad olid tervis ja heaolu, tehisintellekt ning andmeedastus. Toimetajatest ja reporteritest koosnev žürii valis võitjad ning finalistid enam kui 4000 transpordi, hariduse, toidu, poliitika, tehnoloogia ja muu valdkonna kandidaatide hulgast. Lisati ka mitu uut kategooriat, sealhulgas pandeemia lõpetamise lahendused, linnaarhitektuur jm. 

Fast Company 2021. aasta suvises väljaandes on muuhulgas juttu ka sellistest huvitavatest auhinnatud lahendustest nagu süsinikku “sööv” betoon, 3D-prinditud koolimajad, kodune COVID-19 testikomplekt, mobiilihääletuse rakendus ja maailma puhtaim piim.

“Meil on suur au seda auhinda saada. Viimase viie aasta jooksul on Neste taastuvad tooted takistanud enam kui 40 miljoni tonni kasvuhoonegaaside heitkoguste sattumist atmosfääri,” kommenteeris Neste USA president Jeremy Baines. “Me ei peatu, sest meie eesmärk on aidata veelgi rohkematel ettevõtetel ja linnadel oma kliimaeesmärke kiiremini saavutada taastuvate ja ringluslahenduste abil. Tulemuseks on vähem kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja saastet juba praegu.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.