Niitmishooaeg on täies hoos: mida peaks teadma aiatehnikas kasutatava kütuse kohta?

Foto: Shutterstock.

Suvi on aeg, mil paljud majaomanikud tegelevad aiatöödega. Osade tööde jaoks kasutatakse teatavasti ka sisepõlemismootoriga abilisi, mis vajavad töötamiseks bensiini. Aga miks peab mõnel juhul bensiinile veel lisaks õli juurde lisama? Kas kanistris seisnud eelmise aasta kütus kõlbab kasutada? Kas biokütuseid peaks vältima?

Miks peab vahel bensiini hulka veel õli lisama?

Bensiinimootoreid on kahte tüüpi: kahetaktilised ja neljataktilised. Kahetaktilistes mootorites õlitab bensiinipaagis olev kütus ka väntvõlli ja selle laagreid. Niisiis peab nendes mootorites kasutatavasse kütusesse olema segatud ka õli. Samas näiteks neljataktilistel mootoritel on nende osade määrimise jaoks eraldi mootoriõli.

Mõned kahetaktilised mootorid on ehitatud nii, et õlitamine toimub automaatselt ning õli lisatakse eraldi paaki. Selliselt on ehitatud näiteks enamike mopeedide mootorid.

Kahetaktilisi mootoreid, milles kasutatakse õli ja bensiini segu, võib leida näiteks mootorsaagide ja muude aiatööriistade seast. Seda tuleb kindlasti ostmisel üle küsida.

Kütust hoia jahedas ja varjus!

Kanister võib olla nii plastikust kui metallist, ent olulisem on see, et see oleks ette nähtud just kütuse hoidmiseks. Kanistrit tuleb hoida jahedas ja varjus. Päikese käes võib kütus aurustuda ning kanistris ka kütuse rõhku tõsta.

Kas seisnud kütust üldsegi tohiks kasutada?

Lisandite kasutamine ei ole vajalik ning nende lisamine peale talve, kui kütus on juba pikemalt seisnud, ei muuda midagi. Kuni kuu aega vana kütus on veel parimate omadustega, kuid sealt edasi hakkavad need “halvemaks” muutuma.

Tavaline bensiin on segu erinevatest ainetest, mis seistes võivad kütusepaagi põhja sadestuda ja seal filtreid ummistada. Kui mootor peale talve korralikult töötada ei taha, vajab see tõenäoliselt korralikku puhastamist ja tuleks mehhaaniku juurde viia.

Mõistlikum on enne hooaja lõppu kütust varuda sellisel määral, et see kõik saab ära kasutatud.

Kas biokütust võib kasutada aiatehnikas?

Kaasaegsete niidukite, trimmerite ja muu väiketehnika mootorid on konstrueeritud selliselt, et võivad töötada ka biolisandiga kütusega. Küll aga tuleb tähele panna, et biokütus säilib vaid 2-4 nädalat. Kahtluse korral tasub alati järele vaadata kasutusjuhendist või küsida nõu seadme müünud ja hooldavalt ettevõttelt. 

Aiatehnikas on lubatud kasutada ka kütust oktaanarvuga 98. Bensiini 98 puhul pole ka põhjust karta, et see muruniiduki mootorile kuidagi halvasti mõjuks. Samas tuleb arvestada, et 98 bensiin mõnevõrra kallim.

Alternatiivina on soovitatav kasutada väikemootorikütust ehk alküülbensiini, mis on nii mootorile kui ka kasutajale endale kõige kindlam ja ohutum valik – see suitseb vähem ja säilib oluliselt kauem.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.