Puhast kütust saab toota ka meie toidulaua jääkidest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nõudlus erinevate energialiikide järele maailmas kasvab. Seetõttu on teadlased laboris õppinud kütust tootma ka sellest, mida me sööme.

Murelikumad tarbijad on juba esitanud küsimusi, kas see ei kujuta ohtu meie toidulauale? Tegelikult mitte, sest kütust ei pea tootma tarbimiskõlblikust toidust.

Kättesaadavus ja tarbimisharjumused

Täisväärtuslikku toitu ei tohiks kasutada kütuste ega kemikaalide valmistamiseks seal, kus seda vajatakse. Küll aga peame leidma mõistliku kasutusviisi toidule, mis muidu kuuluks äraviskamisele.

Ajal, mil osa maailmast vaevleb nälja käes, on arenenud riikides situatsioon hoopis vastupidine – toimub ulatuslik toidu äraviskamine ja raiskamine, alustades restoranidest ja toitlustusasutustest ning lõpetades meie endi igapäevaste toitumis- ja ostuharjumustega.

Toome näite argipäevast. Kaupluses on müügil pakendatud õunad, kus kuuest õunast üks on mäda. Kauba sorteerimisel võib juhtuda, et visatakse ära terve õunakott, mitte pelgalt mädaplekiga õun. Kaupa sorteerival müüjal ei ole teist võimalust, sest neid õunu selles poes eraldi ei müüda.

NEXBTL tehnoloogia

Asjade äraviskamine ning kasvavad prügi ja jäätmehunnikud on meie ühiskonna üks suurimaid probleeme ja väljakutseid. Seda märgates on Neste juba aastaid tegelenud lahenduste otsimisega, kuidas kasutada kütuse valmistamiseks erinevaid toormaterjale, mis pärinevad jäätmetest ja jääkidest ja ei ohusta mingilgi moel inimeste toidulauda.

Toiduainetööstuse jääkproduktidest saab toota diislikütust.

Neste on alternatiivkütuste vallas teinud mitmeid uusi avastusi, näiteks on hakanud kütuse valmistamiseks kasutama toiduainetööstuse õlijääke, millel muu edasine kasutusvõimalus puudub.

Uue NEXBTL tehnoloogiaga toodetakse sellest taastuvtoorainest Neste tehases diiselkütust, millel on keemilisel koostiselt fossiilkütusega identne. Taastuvkütuste tootmine on olnud aktuaalne rohkem kui viimased viis aastat, juba 2014. aastal olid 60% biokütuses kasutatavatest õlidest pärit jäätmetest ning ülejääkidest.

Küsimus on alati ka hinnas. Kui jäätmete kasutamine muutub tooraine kasutamisest kallimaks, pole biokütus enam kuigi jätkusuutlik. Värsket musta leiba keegi kütuseks pressima ei hakata ning selle asemel, et rääkida teemal “toit versus kütus”, peaksime lähtuma mõtteviisist, kus need kaks käivad käsikäes, tammudes üha pisemaid ökoloogilisi jalajälgi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.