Neste blogi

Ringmajanduses saab jäätmetest uue plasti kätte ka täiesti naftavabalt

Ringmajandus on moesõna, mida kasutatakse palju ka siis, kui tegemist pole päris täieliku ringlusega. Neste RE ehk taastuvallikatest plasti tootmine aga on jäätmekasutuse mõttes see “päris” ringmajandus: tooraine on saadud jäätmetest ja jääkidest, jättes naftasaadused maapõue ning saadud uus plast on ikka ja jälle taaskasutatav vastavate tehnoloogiate abil töödeldes.

Mismoodi siis ikkagi täpselt plasti tootmine ringmajanduse lahendusega toimib? Eeldatakse, et plasti tarbimine kasvab jätkuvalt, seega on vajadus kiireks uute lahenduste väljatöötamiseks aina suureneva plastjäätmete hulgaga väga tähtis.

Plastitootmises ringmajandusele üle minnes saame hea lahenduse mõlemale probleemile – nii nafta kui tooraine liigsele kulutamisele kui ka jäätmehulga kasvule. Neste ongi võtnud eesmärgiks juba lähiaastatel vähendada fossiilse toormaterjali tarbimist ning suurendada oma tootmises jäätmete kasutamist saja protsendini.

Siin on neli olulist lahendust, mis teevad plastide taaskasutuse väga mõistlikuks võrreldes senise naftapõhise tootmisega.

Kogu plasti tootmiseks piisab tulevikus vaid jäätmetest

Neste toodab juba praegu erinevaid tooteid 100% taastuvatest toorainetest, nagu näiteks taastuvad süsivesinikud ja propaan polümeeride ja kemikaalide tootmiseks. Praegu moodustavad jäätmed ja jäägid 80% Neste aastasest taastuva tooraine kasutusest ning ettevõtte eesmärk on jõuda 2025. aastaks 100% juurde.

Plastjäätmete keemiline taaskasutamine muutub aina lihtsamaks

Neste teeb praegu koostööd paljude erinevate partneritega, et arendada keemilise ringlussevõtu uusi tehnoloogiaid. Samal ajal tegeletakse ka tehnoloogiate täiustamisega, et oleks võimalik toota suuremas tööstuslikus mahus. Materjalide valik, mida saab ringmajandusse suunata, suureneb samuti pidevalt ja see omakorda kasvatab ka plasti taaskasutust. Kui praegu ei ole veel võimalik kõiki plastiliike uuesti kasutama hakata, siis uued tehnoloogiad suudavad aina enam erinevaid seni vaid ühekordselt kasutatud tooraineid uuesti ära kasutada.

Seega materjalide lihtsalt prügilasse vedamine väheneb ja prügi põletamine kateldes pole ka just kõige mõistlikum valik, kui samast materjalist saaks toota uusi taaskasutatavaid plaste.

Neste RE – taastuvallikatest plast on juba olemas

Neste RE on juba praegu kasutatav tehnoloogia, millega saab kliimasõbralikult jäätmetest ja jääkidest uusi plaste toota ning mis asendab suures osas fossiilsete toorainete kasutamise. Neste RE koosnebki 100% taastuvast ja taaskasutatud lähteainest, seega naftat pole enam vaja.

Taaskasutatavus – samuti väga oluline

Kui tavaliselt on purustatud plastist valmistatud uue materjali omadused kehvemad ja seda ei saa uuesti korduvalt ümber töödelda, siis Neste RE keemiline töötlemine on sellest probleemist vaba. Toodetud materjalid sobivad ka pärast esimest kasutamist uuesti taaskasutusse võtta ja selle omadused säilivad samasugusena, nagu uuel plastil ka mitmekordsel taaskasutamisel ehk ringmajanduses ei lähe eriti midagi raisku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.