Neste blogi

Rootsist on saamas taastuvallikatest lennukikütuse kasutamise musternäide

Rootsil on ambitsioonikas eesmärk saada 2045. aastaks fossiilkütusevabaks. Lennunduses liigutaksegi praegu just selles suunas, kui Rootsi valitsus kehtestas 11. septembril 2020 järgmiseks aastaks Rootsis müüdava lennukikütuse kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärgi. 2021. aastal peab nimelt lennukikütuse kasvuhoonegaaside hulk vähenema 0,8% ja 2030. aastaks järk-järgult kuni 27 protsendini aastas. See muudab Rootsi lennunduse kõige keskkonnasäästlikumaks maailmas.

“Me peame jätkusuutlikus lennunduses eeskuju näitama. Rootsi valitsuse nüüd seatud ambitsioonikat eesmärki peaksid järgima ka teised riigid, et toetada lennundust heitkoguste vähendamise eesmärkide saavutamisel. See loob vajaliku kindluse ka jätkusuutlikuks lennuliikluseks tulevikus,” ütles Neste Renewable Aviation Europe’i asepresident Jonathan Wood.

Selle aasta alguses kehtestas Norra lennukikütusesse 0,5% biokütuse segamise kohustuse. Praegu on juba piisavalt tootmisvõimsusi, et tarnida vajalik keskkonda säästva lennukikütuse kogus nii Rootsi kui Norrasse, et nende riikide võetud eesmärgid saaksid täidetud. Neste annab siin oma osa, tootes tööstuslikus mahus taastuvatest jäätmetest ja jääkidest rafineeritud Neste MY Sustainable Aviation Fuel’i. Oma elutsükli jooksul vähendab see taastuvallikatest kütus fossiilsete reaktiivkütustega võrreldes kuni 80% kasvuhoonegaaside heitmeid.

Neste taastuvallikatest lennukikütuse aastane tootmisvõimsus on praegu 100 000 tonni. Kuna Neste on Singapuri rafineerimistehases tootmist laiendamas ning sama on plaanis võimalike täiendavate investeeringutega ka Rotterdami rafineerimistehases, siis on tehased võimelised tootma aastaks 2023 umbes 1,5 miljonit tonni säästvat lennukikütust aastas.

Lennundus on juba seadnud ambitsioonikad eesmärgid õhutranspordist tulenevate kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks, kuid vajab selleks uusi lahendusi. Praegu pakuvad taastuvallikatest toodetud lennukikütused selleks head alternatiivi võrreldes fossiilkütustega kiiresti oma keskkonnasaastet vähendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.