Neste blogi

Seitse soovitust, kuidas oma süsinikujalajälge väga lihtsalt vähendada

Neste ja palju teisi ettevõtteid on võtnud endale eesmärgiks saada mõnekümne aasta pärast täielikult süsinikuneutraalseks. Kui suurtel ettevõtetel võtab tulemuste saavutamine rohkem aega, siis inimestel endal on oma elustiilis muudatuste tegemine palju lihtsam. Siin on seitse soovitust, kuidas oma jälge keskkonnale kiiresti ja väga lihtsalt vähendada, kaotamata oluliselt mugavustes.

1. Söö kohalikku toitu

Kui toit on toodetud sinu elukoha lähedal, vähendab see transpordikulusid, vajab vähem töötlemist ja on ka tervislikum tänu sellele. Süsinikujälge vähendab ka liha tarbimise piiramine, sest lihatööstus on üsna suure keskkonnajäljega.

2. Tekita vähem prügi

Ehkki Eestis on hiljuti uudistes tähelepanu alla tõusnud kehv olukord sorteeritud jäätmete käitlemisel, on prügi sorteerimine keskkonnale ikkagi kasulikum, kui kõik olmejäätmetesse kokku kallata. Mingi osa sellest jõuab siiski taaskasutusse, ehkki praegu veel vähem, kui tegelikult võiks minna.

Veelgi tõhusam meetod on aga toota vähem prügi. Kasuta vähem pakendeid, kasuta kilekottide asemel korduvkasutatavaid kotte, osta tooteid, mis on vähem pakendatud, vali neid kaupu, mille pakendid on taaskasutatavad.

3. Taaskasuta

Paljud asjad, mis katki lähevad, on tegelikult üsna lihtsasti parandatavad. Ära viska katki läinud telefoni kohe ära, vaid lase seda parandada. Isegi ekraanivahetus aitab kokku hoida palju väärtuslikke metalle, kui vana telefoni peale remonti edasi kasutad. Koduses majapidamises võib teha huvitavaid lahendusi nii puidu kui plastiku taaskasutusega. Tubades remonti tehes saad palju lõbusama interjööri, kasutades ära näiteks kõik värvijäägid värvilisema sisekujunduse loomisel. Vana mööbli saab lihtsate vahenditega jälle ilusamaks tuunida, vana diivani saab uueks vaid kulunud katte vahetusega.

4. Küta vähem

Kui saad oma elukoha kütet reguleerida, siis tee seda paindlikult. Kui ei saa, siis tasub investeering kütte reguleerimis lahendusse igal juhul ära.

Kui kasutad targa kodu lahendusi, saad tubade temperatuuri kellaajaliselt reguleerida või jätta jahedamaks siis, kui oled kodust ära. Muidugi võiks üle vaadata ka soojuskadude allikad – tuult läbi laskvad aknad ja uksed, soojustamata seinad. Need kulutavad asjatult energiat.

5. Kasuta kodumasinaid energiasäästlikult

Mõned soovitused energia kokkuhoiuks koduste seadmete juures: võta lauaarvuti asemel energiasäästlikum sülearvuti, kasuta energiasäästurežiimiga pesumasinat, lülita laetuled välja, kui ruumis kedagi pole, vaheta välja väga vanad ahjud ja külmkapid, mis tarbivad ohtralt energiat.

6. Kui puhkad lõunas, puhka pikalt ja järjest

Lennureis on väga suure süsinikujäljega, kuid ka siin saab kokku hoida. Selle asemel, et teha aastas mitu lühemat puhkusereisi soojale maale, tee üks, aga pikem. Kahe lennureisi asemel üks aitab üsna palju sinu aastast süsinikujälge vähendada. Võimalusel vali lennufirma, kes kasutab taastuvallikatest kütust ja energiasäästlikku lennukiparki.

7. Tarbi taastuvallikatest kütuseid

Selleks, et kohe oma süsinikujalajälge kütuse tarbimiselt kuni 90% vähendada, ei pea ostma uut autot, vaid võib hakata kasutama taastuvallikatest ja jäätmetest toodetud kütuseid. Näiteks on 100% taastuvallikatest Neste MY Renewable Diesel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.