Neste blogi

Singitrikk toimub jälle! Neste kogub kokku jõulurasva, et sellest puhast kütust teha

„Singitrikk“ või soome keeles „Kinkkutemppu“ on juba neljandat aastat toimuv kogumisüritus, mille käigus annavad Soome perekonnad ära pikkade jõulupühade jooksul kogunenud toidurasva. See ei lähe enam niisama raisku, vaid saab keskkonnasõbralikuks kütuseks. Neste kasutab rasva- ja õlijääke taastuvatest allikatest MY Renewable Diesel´i tootmiseks.

Kinkkutemppu ehk “Singitrikk” näitab selgelt, kuidas on võimalik kasutuks jäätmeks peetud materjali uuesti kasutusele võtta ning sellest midagi vajalikku teha. Eelmisel aastal koguti niimoodi toidurasva 185 tuhandelt Soome perelt, sel aastal on võetud eesmärgiks kaasata 200 tuhat pere.

Üritusest on saanud paljude kogukondade jaoks juba omamoodi jõulutraditsioon, millega osaletakse ringmajanduses ja keskkonna kaitsmisel. Ümbertöötlemise tulemusel valminud taastuvallikatest kütus MY Renewable Diesel aitab omakorda selle kasutajatel vähendada oma süsinikujälge 90%, sest sellise diislikütuse valmistamiseks ei ole maapõuest naftat ammutatud. Jõulurasva on seni kogunenud 100 tuhat kilogrammi ja see on päris arvestatav kogus, mis on aidanud fossiilse kütuse tarbimist vähendada. Toodetud puhta kütusega, mis sellest kogusest saadud, võib näiteks sõita maakerale tiiru peale vähemalt 36 korda.

Neste MY Renewable Diesel´i valmistamiseks sobib igasugune rasv ja taimsed õlid. Seega saab ära anda lisaks jõuluprae valmistamisest üle jäänud loomsetele rasvadele ka kõik muud küpsetusõlide ja taimeõlide jäägid, need on väärtuslik tooraine.

Osalemine on tehtud võimalikult lihtsaks: järgi jäänud jõulutoitude rasva võib viia 218 kogumispunkti Soomes. Transportimiseks sobivad näiteks tühjad piimapakid, mis vedelikku hästi kinni hoiavad, kogumispunktid avatakse 21. detsembril ja jäävad lahti kuni 7. jaanuarini 2020. Paljud kohad, kus kasutatud toidurasva ja toiduõlisid vastu võetakse, asuvad Neste teenindusjaamades, K grupi poodides või jäätmekogumisjaamades.

Lähem info kogumise ja kampaania kohta asub veebiaadressil www.kinkkutemppu.com.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.