Neste blogi

Soomes peetakse igal suvel saastevaba festivali, kas ka meil oleks see võimalik?

Flow Festival Helsingis - tõenäoliselt kõige keskkonnasõbralikum festival, mida toetab Neste.

Neste on juba aastaid olnud partneriks ühele omapärasele festivalile Soomes, mis korraldab massiüritust ilma keskkonnale kahju tekitamata. Sel aastal toimub Flow Festival 9.-11. augustil ning nüüdki on eesmärgiks süsinikujälg nulli saada.

Ettevõtmine on seadnud endale kaheksa eesmärki:

  • süsinikujälje viimine nulli
  • ainult rohelise elektri kasutamine
  • 100% taaskasutatavad materjalid
  • jätkusuutlik söök
  • nutikas transport
  • Läänemere kaitsmine saastumise eest
  • võrdsus
  • turvalisus ja kõigile tagatud mugav ligipääs

Flow Festival on maailma kõige süsinikuneutraalsem festival, usuvad korraldajad. Selle välja arvutamiseks tehakse koostööd Pöyry Finlandiga. Eesmärgi saavutamiseks on vaja ka taastuvallikatest kütuseid, mis aitavad võrreldes fossiilsete kütustega vähendada süsinikuheitme hulka kuni 90 protsenti.

Flow Festivali energia toodetakse taastuvallikatest Neste MY Renewable Diesel kütust kasutades, tooraineks on muuhulgas ka jäätmed, mis tekivad festivalil.

Elektrit tarbitakse rohelistest allikatest. Näiteks möödunud aastal tagasid elektrivarustuse EKOenergia tuulegeneraatorid.

2018. aastal suudeti kokkuvõttes kasvuhoonegaaside emissiooni vähendada 9,5 protsendini võrreldes 2017. aastaga.

Taaskasutatavaid materjale oli aga kasutusel sada protsenti ehk kõik oli uuesti kasutatav.

Näiteks kõik nõud ja söögiriistad olid biolagunevad. Mööbel, dekoratsioonid, festivali piirded ja muu varustus olid tehtud korduvkasutatavatest materjalidest ja kauakestvad, mida saab järgmisel aastal uuesti tarbida.

Kuigi festivali külastajate arv kasvas 3000 inimese võrra päevas, vähenes tekitatud jäätmete hulk 21 protsenti, tekkinud jäätmed aga võeti täielikult uuesti kasutusse.

Säästlik söök kohalikust toorainest

Festival võtab osalejaid toitlustama ainult neid ettevõtteid, kes oskavad valmistada keskkonnasõbralikke toite. Pakutav peab olema värske ja tehtud kohalikust toorainest, eelistatud on taimetoidud. Jälgida tuleb reegleid, mis korraldaja on loonud, kus muuhulgas nõutakse vaid eetiliselt toodetud toiduaineid (ei kasutata keskkonna- ja inimvaenulikku põllumajandust), energiakulu on võimalikult väike (selle tagab näiteks kohalik tootmine festivali läheduses) ja kasutusel on mõistlik pakendamine, mis võiks olla minimaalne ja taaskasutatavast materjalist.

Ka jook on keskkonnaga arvestav: pudelivee asemel võib tarbida puhast kraanivett, mida pakub Helsingi veevärk.

Kohale saab keskkonnasõbralike vahenditega

Flow Festival toimub Suvilahtis, mis on üsna lähedal Helsingi kesklinnale. Ligi pääseb toimumiskohale nii jalgsi kui rattaga, jalgratastele on olemas tasuta parkla. Autodele aga parkimiskohti polegi.

Kui õhtul hilja vaja kaugemale koju saada, pakub linn kaks tundi kauem sõitvat metrood. Kõik muud festivaliga seotud transpordivahendid aga kasutavad taastuvallikatest kütust, et jälg keskkonnale oleks minimaalne.

Eestis oleks selline festival samuti võimalik – meilgi leidub Tallinnas kohti, kuhu kõigil on hea ligipääs (näiteks Lauluväljak), parkimiseks leiab ruumi jalgrattaparklale ning autod võib koju jätta. Pärast viivad aga keskkonnasõbraliku kütusega bussid festivalirahva hilisõhtuste lisasõitudega koju.

Vaata lähemalt Sustainable Flow festivaliprogrammi kohta siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.