Neste blogi

Soomes tehti vahva lahendus rohelisele mõtteviisile – kas see võiks olla ka Eestis?

Savonlinja bussifirmas kehtestati uutmoodi lisatasu, mis on kõigile reisijatele vabatahtlik. Kui reisija soovib, et tema bussisõit oleks keskkonnasõbralikum ja tekitaks 90 protsenti vähem kasvuhoonegaase, siis võib ta tasuda vastava rohelise lisatasu. Kuna keskkonnasõbralik kütus on praegu veel pisut kallim kui tavaline fossiilkütus, kasutab bussifirma täiendavat tasu keskkonnasõbraliku kütuse ostmiseks.

Kui aga on soov soodsamalt sõita, siis ostab bussiettevõte traditsioonilist kütust – odavamat fossiilkütust, mille tootmisel ja kasutamisel eraldub rohkem kasvuhoonegaase. Just nii palju, kui reisijad on valmis tasuma rohelise keskkonnasõbraliku kütuse eest, tangitakse alates mai keskpaigast Savonlinja bussidele Neste MY Renewable Diesel´it, mida toodetakse täielikult jäätmetest ja jääkidest, mis on taaskasutatavad.

Savonlinja lisatasu, mida nimetatakse rohelise reisi tasuks, lisatakse tavapärasele bussipileti hinnale. Veelgi enam – klient võib selle lisatasu suuruse ise otsustada. Savonlinja kasutab selle nn Green Travel teenuse kaudu kogutud raha, et vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid, tankides oma bussid Neste MY Renewable Diesel´iga, millega vähenevad bussisõidu kasvuhoonegaaside heitkogused keskmiselt 90% võrreldes fossiilkütusega.

Kliimamuutuse vastu võitlemine tundub paljudele inimestele kauge ja neist mittesõltuv, kuid Neste ja Savonlinja välja pakutud lahendus toob igale reisijale võimaluse astuda ise kliimamuutustele vastu.

Green Travel´i tasu saab maksta mobiilirakenduse kaudu Savonlinja e-poest piletit ostes. Minimaalseks “roheliseks tasuks” on üks euro.

Et tagada keskkonnasõbralikum transport, on Savonlinja otsustanud rohelise kütuse heaks annetatud raha esialgu kahekordistada ning osta taastuvatest allikatest toodetud kütust topeltkoguses.

Bussides kasutatav Neste MY Renewable Diesel toodetakse täielikult jäätmetest ning see aitab transpordis vähendada heitmete tekitatud kasvuhoonegaaside koguseid. Soomes on Neste MY Renewable Diesel´it müüdud juba alates 2017. aasta algusest ning selle kvaliteet on võrdne turu parimate fossiilsete diislikütustega. Ligi viiendik Soome tarbijatest kasutab Neste MY Renewable Diesel´it, kui see on saadaval nende kohalikus tanklas.

100% taastuvallikatest toodetud kütus on plaanis peagi tuua ka Eesti turule. Meie naaberriikides – Soomes, Lätis ja Rootsis ongi see juba müügil ning kohe jõuab ka Leetu.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.