Süsiniku käejälg: mis imeloom see on?

Lisaks süsiniku jalajäljele mõõdetakse nüüd ka süsiniku käejälge.Foto: Shutterstock

Kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine on oluline samm jätkusuutlikkuse saavutamisel. Seni oleme kuulnud süsiniku jalajäljest ja selle vähendamist. Aga paljud ettevõtted kasutavad nüüd süsiniku käejälje mõõdikut. Mõlemad näitavad kasvuhoonegaaside heitkoguse mõju. Aga mida “süsiniku käejälg” tegelikult tähendab ja kuidas see erineb süsiniku jalajäljest?

Tuletame meelde, mis on süsiniku jalajälg?

Seni oleme kuulnud peamisel süsiniku jalajäljest, mis on üksikisiku, sündmuse, organisatsiooni, teenuse, koha või toote põhjustatud kasvuhoonegaaside koguheite mõõt. Tavaliselt mõõdetakse seda CO2 ekvivalendina tonnides määratletud funktsiooni või ühiku kohta.

Kui ettevõtted arvutavad oma süsiniku jalajälge, järgivad nad sageli rahvusvahelisi standardeid, et võtta arvesse kogu väärtusahelas eralduva CO2 ja muude asjakohaste kasvuhoonegaaside kogust. Toote süsiniku jalajälje puhul on kaasatud kasvuhoonegaaside heitkogused toote elutsükli jooksul.

Ja mis on süsiniku käejälg?

Süsiniku käejälje teaduslikku metoodikat on Soomes välja töötatud alates 2016. aastast ja see termin pole veel nii tuntud kui süsiniku jalajälg.

Süsiniku käejälje idee on pakkuda klientidele väljatöötatud lahendusi, mis aitavad neil ettevõtte süsiniku jalajälge vähendada.

Süsiniku käejälg näitab ettevõtetele, kui palju nad saavad aidata oma klientidel oma toodete ja teenuste kaudu vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid võrreldes baastoote või -teenusega. Mida suurem käejälg, seda parem.

Töötatakse ühise eesmärgi nimel

Süsiniku käejälje arvutused aitavad paremini mõista, kuidas ettevõtte tooted või teenused aitavad vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

“Peamine eesmärk on aidata suhelda,” ütleb Annamari Enström, Neste taastuvdiisli ja säästva lennukikütuse valdkonna olelusringi hindamise spetsialist.

“Meie puhul näitab see, milline on erinevus, kui kliendid kasutavad meie tooteid, võrreldes sellega, kui nad kasutavad sarnase funktsionaalsusega tavapäraseid tooteid – selliseid, mis on olnud saadaval aastakümneid.”

Süsiniku käejälge saab kasutada fossiilkütuste võrdlemiseks taastuvenergia alternatiividega. Samas suudab süsiniku käejälg näidata ka keerukamaid seoseid toote ja selle mõju vahel kasvuhoonegaaside heitkogustele.

Enström toob näiteks mootorite määrdeõli: “Teie auto määrdeõli kvaliteet mõjutab mootori tööd suuresti. Ja sellel võib omakorda olla üsna suur mõju sellele, kui palju kütust mootor tarbib ja kui puhtad või ebapuhtad on heitgaasid.”

Seega võib uuele õlile üleminekul olla kaudne, kuid märkimisväärne mõju heitkogustele ning seda mõju saab kvantifitseerida süsiniku käejälge hinnates.

Lisaks konkreetse toote süsiniku käejäljele saab vaadata ka ettevõtte tooteportfelli taset, liites kokku nende toodete ja teenuste kumulatiivse süsiniku käejälje. See võib anda ülevaate sellest, kui palju suudavad nad ettevõttena oma klientide süsiniku jalajälge vähendada.

Oluline on vaadata keskkonda terviklikuna

Lisaks sellele, et ettevõtetel on lihtsam teavitada selgelt sidusrühmadega kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisest, on süsiniku käejälg ja süsiniku jalajälg ka kasulikud võrdlusalused edusammude jälgimiseks ja selle kindlaks määramiseks, kus on vaja rohkem pingutada ja parandada.

Üldiselt hoiatab Enström õunte ja pirnide võrdlemise eest süsiniku jalajälje või süsiniku käejälje arvutuste tegemisel: “Peate olema väga konkreetne selles, mida te võrdlete,” ütleb Enström. 

Lõpetuseks, kuigi kasvuhoonegaaside vähendamine on säästva arengu oluline osa, tuletab Ernström meelde, et tähtis on näha terviklikku pilti, pidades silmas ka teisi valdkondi, nagu bioloogiline mitmekesisus, puhas vesi, mulla tervis jms. “Oluline on olla teadlik, et kliimamuutused on vaid üks keskkonnamõju kategooriatest, mida inimtegevus mõjutab.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.