Suvistel festivalidel osalejale: kuus soovitust, kuidas keskkonnateadlikult pidutseda

Flow Festival.Foto: Petri Anttila / Flow Festival

Kas pidutsed nii, et maa must ja pärast tuleb lihtsalt prügi kokku korjata? Kindlasti saab ka palju keskkonnasõbralikumalt.

Augustis aitas Neste Helsingis toimuval Flow Festivalil jäätmevabalt suvist suurüritust korraldada ning pani koos festivali eestvedajatega kokku kuuepunktise nn raideri, mismoodi artistid, aga miks mitte ka kõik teised suvised festivalidel osalejad saaksid olla võimalikult keskkonnasõbralikud ja vähem saastet tekitada.

Siin on kuus punkti, millest võiksid järgmisel festivalil osaledes kõik eeskuju võtta. Need aitavad sul oma süsinikujälge festivalile minnes ja seal olles oluliselt vähendada. Mida kindlamalt ja põhjalikumalt soovitusi jälgid, seda väiksem on koormus loodusele. Väga suurt osa mängib siin muidugi ka festivali korralduslik pool, kuid lõpuks sõltub kõik ikkagi publiku ja esinejate valikust, millisel üritusel nad tahavad osaleda ja kuidas seal keskkonna säästmisega tegeletakse.

1. Kohale lendamine

Kui festival on kaugel, tuleb sinna paratamatult lennata. Seda saab teha keskkonnateadlikult. Vali lennufirma, mis kasutab keskkonnasõbralikku kütust, proovi lennata võimalikult väheste ümberistumistega ja veel parem, kui korraldajad organiseerivad populaarsetest sihtkohtadest mõne tšarterlennu, mis otse kõik huvilised kohale toob.

2. Kohapealne transport

Kasuta kohapeal taastuvallikatest kütust, kui pead liikuma mootoriga sõidukiga, kuid eelista elektrisõidukeid ja käi jala, kui vähegi võimalik. Jalgrattalaenutus või elektritõukekas on ka hea idee. Korraldajad võiksid organiseerida peale festivali lõppu öise ühistranspordi, et inimesed ei peaks ise oma autodega kohale ja pärast koju sõitma.

3. Kohapealne söök

Väldi ühekordselt kasutatavaid plastnõusid. Tulevikus on need ilmselt juba keelatud, aga seni saaksid ka omast vabast tahtest keskkonna säästmisele kaasa aidata ja kasutada taaskasutatavatest materjalidest nõusid. Korraldajad võiksid lubada toitlustajateks neid ettevõtteid, kes valmistavad toitu minimaalse süsinikujäljega ning annavad jäägid taaskasutusse.

4. Kohapealne vesi

Nii nagu väldid ühekordseid plastnõusid, ära kasuta ka ühekordseid plastpudeleid joogi jaoks. Tarvita pudeleid korduvalt ning suuna lõpuks taaskasutusse. Korraldajad võiksid pakkuda kohapeal puhast joogivett, millega festivalil osalejad saaksid ise oma pudeleid täita.

5. Energiakulu

Kui vähegi võimalik, võiks kohapeal kulutada minimaalselt energiat. Korraldaja võiks pakkuda taastuvallikatest energiaallikaid ja elektrit nii publikule kui esinejatele, festivalil kulutatav energia võiks olla pärit taastuvallikatest nii palju, kui võimalik.

6. Prügimajandus

Proovi tekitada nii vähe prügi kui võimalik. Tarbi just neid tooteid, millel on taaskasutatavad pakendid ja võimalikult vähe pakendamist. Eesmärgiks võiks olla tarbida nii targalt, et prügimäele ei rändaks mitte midagi. See on väljakutse ka korraldajatele peale pidu – kas kõik, mis platsile maha jäi ja mis kokku kogutakse, on võimalik taaskasutusse võtta? Alates lavatehnikast ja festivali atribuutikast kuni söögi-joogi ja olmejäätmeteni välja. Selleks on vajalik, et korraldajal oleks oma jäätmeplaan.

Kuue soovituse allikaks on Flow Festivali ja Neste koostatud jätkusuutlikkuse raider.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.