Neste blogi

Taastuvdiislikütuse kasutamine kasvas avalikus sektoris ja kaubaveos kiiresti – Neste on esimene Soomes, kes pakub firmadele transpordiheitmete monitoorimise teenust

Neste on esimene ettevõte Soomes, kes pakub era- ja avalikule sektorile sõidukikütuste keskkonnaemissioonide monitoorimise teenust. 2021. aasta augustis läbi viidud Neste uuring näitas, et taastuvdiislikütuse Neste MY Renewable Diesel kasutamine on kiiresti kasvanud avalikus sektoris, kaubaveos ja töötlevas tööstuses, kuid teistes sektorites on kasv jäänud mõõdukaks.

Transpordi koguheitest moodustab maanteetransport Soomes üle 90 protsendi. See tähendab, et soomlased peavad oma ambitsioonika eesmärgi – jõuda CO2-neutraalsuseni 2035. aastaks – saavutamiseks võtma kasutusele kõik olemasolevad lahendused. Neste uus teenus aitab Soome ettevõtetel monitoorida heitkoguseid ja heitkoguste vähendamist ning julgustab leidma fossiilkütuste kasutamisele asendust.

“Üks meie strateegilisi kliimakohustusi on aidata meie klientidel vähendada kasvuhoonegaaside emissioone igal aastal vähemalt 20 miljoni tonni alates 2030ndast. Selle teemaga tegeledes oleme märganud kasvavat nõudlust heitkoguste monitoorimise ja aruandluse järele, mis toetaks ettevõtteid keskkonnaeesmärkide saavutamisel. Heitkoguste arvutamise nõuded on õigusaktidega paika pandud, emissioonide vähendamine on sageli sisse kirjutatud hanketingimustesse ning seda nõuavad ka tarbijad. On suurepärane, et meil on võimalik pakkuda kasutajate vajadustest lähtuvat lahendust, mis aitab ettevõtetel oma tegevuste kliimamõjusid hinnata,” ütles Neste turunduse ja teenuste valdkonna jätkusuutliku partnerluse juht Heidi Peltonen.

Uus digitaalne teenus võimaldab monitoorida Neste kütuste tarbimist, sellest tekkivaid kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja heitkoguste vähenemist ning vaadelda näitajate muutumist taastuvdiislikütuse kasutamise perioodidel. Graafikud ja kaardirakendused võimaldavad saada andmeid kütusetarbimise ja heitkoguste geograafilise ja ajalise jaotumise kohta, samuti on võimalik igal ettevõttel näha oma sektori teiste ettevõtete keskmiseid maanteetranspordi heitkoguste näitajaid.

Tulevikus on plaanis teenusesse lisada aruandlusfunktsioone elektri ja taastuva kütteõli kasutamise kohta.

Võrdlevate andmete kättesaadavus aitab teha madalama emissiooniga valikuid

Neste hiljutine uuring näitab, et taastuvdiislikütuse kasutamine avalikus sektoris on 2019. aastast kuni 2021. aasta keskpaigani enam kui kolmekordistunud, kui arvestada diislikütuse aastast kogutarbimist. Samal ajal on diislikütuse kogutarbimisest saadava taastuvdiislikütuse osakaal töötlevas tööstuses kahekordistunud ja kaubavedudes kasvanud enam kui viis korda.

“Fossiilse diislikütuse kasutamine transpordis väheneb tulevikus, kuid nõudlus taastuva diislikütuse järele püsib suur, sest raskeveokite elektrifitseerimine ei suuda sammu pidada arengutega sõiduautode turul. Mõnedes sektorites on muutused väga kiired, samal ajal kui teised astuvad esimesi samme heitkoguste vähendamiseks. Ettevõtetele on vajalikud nii lahendused, mis on kohe saadaval, aga ka sellised, mille mõju on näha pikemas perspektiivis. Usume, et kui toetada ettevõtteid heitkoguste vähendamise arvutamisel ja pakkuda võrdlusandmeid, muutub madalama heitega valikute tegemine neile lihtsamaks. Oleme esimene ettevõte, kes käivitab seda tüüpi teenuse Soomes, ja me otsime võimalusi üsna pea laiendada teenust ka Baltikumi,” ütles Peltonen.

Lisaks äsja käivitatud heitkoguste arvutamise ja aruandluse teenusele toetab Neste ka transpordisektori elektrifitseerimist, katsetades koostöös Niemi Services ettevõttega Soome esimest logistikaettevõtetele mõeldud laadimisteenust. Eesmärk on käivitada 2021. aasta lõpuks Soome turul kaubanduslik elektrilaadimisteenus.

Neste 2021. aasta augustis läbi viidud uuring vaatles Neste MY Renewable Dieseli aastast tarbimist võrreldes diislikütuse aastase kogutarbimisega. Täpseid protsendimäärasid ei avaldata konkurentsiga seotud põhjustel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.