Neste blogi

Tankisin autosse valet kütust. Mis nüüd saab?

Millised on tagajärjed, kui tangid autosse kogemata valet kütust?Foto: Shutterstock.

Vale kütuse tankimine võib olla autole väga kurbade tagajärgedega. Seega on oluline juhtunud õnnetusele võimalikult kiiresti jälile saada. Mis aga tegelikult autoga juhtub, kui valet kütust kasutada?

Kui saad juba tankides aru, et paaki on sattunud vale kütus, siis kõige targem on autot üldse mitte käivitada. Arusaam vale kütuse tankimisest jõuab küll autojuhini väga harva juba tankimise käigus, kuid kui peaks tõesti nii minema, siis on kõige targem esimese asjana kutsuda puksiir ja lasta auto viia teenindusse. 

Kahjuks saadakse üldjuhul olukorrast aru siis, kui mootor annab olukorra tõsidusest ise märku tõrkumisega.

Hullem kooslus on diiselmootorisse bensiini valamine 

Kõige hullem kooslus on see, kui valatakse diiselmootoriga autosse bensiini. Miks see nii on? Lihtsalt öeldes on diiselkütus määrivate omadustega ning kui sinna juurde lisada bensiin, mis seguneb paaki lisamisel diisliga, siis kaovad need määrivad omadused ning see mõjub suure tõenäosusega mootori tööle laastavalt. 

Kehvemal juhul võib kannatada saada ka kõrgsurvepump ning siis ei aita enam ainult kütusepaagi tühjendamisest vaid ette tuleb võtta juba suurem kahjude likvideerimine, mis on ka rahakotile üpris kulukas.

Kui bensiini on paaki sattunud väikses koguses, siis on lootust, et autole väga suuri kahjusid ei teki. Sellisel juhul võib proovida sõita võimalikult ühtlaselt ja madalatel pööretele ning iga natukese aja tagant tanklas diislit juurde lisada.

Ka bensiinimootorisse ei tasu diislit tankida

Diisli sattumine bensiinimootorisse ehk nii suuri kahjusid ei põhjusta. Sümptomid on siiski samad ning mootor annab märku, et sellise autoga väga pikka sõitu ette ei võta, kuna sissepritse ja filtrid ummistuvad.

Sellisel juhul tuleks samuti auto puksiiriga töökotta transportida ning heal juhul piirdub olukorra lahendamine paagi tühjaks laskmisega.

Sellisel juhul tuleks samuti auto puksiiriga töökotta transportida ning heal juhul piirdub olukorra lahendamine paagi tühjaks laskmisega. Samamoodi ei pruugi ka väga väike diisli kogus negatiivselt mõju avaldada. Sellisel juhult tuleb lihtsalt aeg-ajalt natuke bensiini juurde tankida ja seejuures on eelistatud kõrgeima oktaanarvuga kütus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.