Teeme selgeks: kas “aurude” peal sõitmine on auto tervisele kahjulik?

Foto: Shutterstock.

Auto armatuurlauas kütusemõõdiku juures süttib ootamatult põlema kollane tuluke – taas annab endast mõistagi märku viimaseid ressursse kasutav kütusepaak. Küll aga võib juhtuda, et kiire elutempo kõrvalt ununeb tankimine mõnikord täiesti ära. Kuidas mõjutab see auto tervist, kui sõidad viimaste tilkade peal?

Järgmine sihtkoht võib olla remonditöökoda

Üldjuhul on enamik autotootjaid arvestanud piisava varuga, mille jooksul kütuse hoiatustule süttides tanklat otsima tuleks hakata. Tavapärastel sõiduautodel võib see vahemaa olla näiteks 80-100 kilomeetri juures. Ka väiksema paagiga sõidukitel on üldiselt ca 50 kilomeetrit kindlustatud. 

Kui aga oled juba pikemalt põleva tulukesega ringi sõitnud, siis võib ühel hetkel jääda masin äkitsi tee äärde seisma. Siiski ei pruugi asi lõppeda ainult uuesti tankimisega, vaid tuleb ette võtta visiit remonditöökotta. 

Igal autol on kütusefilter, mille peamine funktsioon on eemaldada kütusest vesi, rooste, tolm ja muu selline mustus, mis takistaks mootori tööd. Tühja kütusepaagiga sõites hakkab kütusefilter paaki kogunenud mustust filtreerima, mille tulemusena võib filter võrdlemisi lihtsalt ära ummistuda.

Ummistunud filter ei suuda kütust enam efektiivselt puhastada, mis takistab mootorile vajaliku õhu ja kütuse segu moodustumist. Seega võib kahjustada saada ka mootor ja selle remontimine pole just kõige meeldivam rahakotile.

Lisaks mõjub see halvasti ka kütusepaagis asuvale pumbale, kuna seda jahutab paagis olev kütus. Kui paak on pidevalt tühi, siis jahutus nii hästi ei toimi ning lõpuks kuumeneb kütusepump üle. Lühema ajaga ilmselt ei juhtu veel midagi, aga tihedamini sellist tegevust harrastades võib kütusepumba tööleping üsna peagi lõppeda. 

Kuidas tegutseda, kui kilomeetrite arv on jõudmas nulli?

Kui paagis on viimane tilk kütust ja järgmine tankla kaugel, siis tuleks meelde tuletada kõik ökosõiduvõtted. Sujuvate kiirenduste ja pidurdustega saab kütust kokku hoida ja läbisõitu natuke pikendada. Elektriseadmed (näiteks konditsioneer) võiks ka välja lülitada ja sisse jätta vaid vajalikud tuled. Raadio, istmesoojendus ja muud lisad on soovitatav selleks hetkeks samuti välja lülitada.

Kindlasti ei tohi kütuse säästmiseks näiteks mäest alla veeredes süüdet välja keerata, sest peale võib minna roolilukk. Lähima Neste tankla aitab kiiresti leida ka Neste mobiiliäpp, mis näitab, kui kaugel on Sulle lähim tankla. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.