Neste blogi

Teeme selgeks: millist plasti on mõistlik ja millist mitte taaskasutada?

Foto: Neste.

Teoorias saaks ringlusse võtta peaaegu igat tüüpi plastikuid, ent konkreetsed tootmisprotsessid varieeruvad sõltuvalt kasutatava materjali tüübist. Paljusid plaste ei taaskasutata ning võib-olla isegi ei koguta, kuna nende ringlussevõtuks vajalikud töötlemisprotsessid on liiga keerulised ja seega majanduslikult vähetasuvad. 

Mõne plasti puhul pole ringlusse võtmine praegu saadaolevate tehnoloogiate abil üldsegi võimalik. Kuna tehnoloogiad arenevad kiiresti, hakkavad õnneks plastiku ringlussevõtu tehnilised ja majanduslikud tõkked järk-järgult kaduma.

Mis on PET ja miks see taaskasutuseks hea on?

Kuumutamisel pehmenevaid ja tavatemperatuuril tahkeks muutuvaid termoplaste on palju kergem taaskasutusse võtta, sest neid on lihtne uuesti vormida. Teha pole vaja muud, kui vana plasti kuumutada, kuni see jälle vormitavaks ehk vedelaks muutub. Selliste hulka kuulub näiteks polüetüleentereftalaat ehk PET.

PET-joogipudelid on näiteks väga hästi taaskasutatavad. PET-plasti saab kasutada ka muude asjade kui taara jaoks, näiteks vaipade, katuseisolatsiooni, rõivaste ja tekstiilide valmistamiseks.

Plaste, mis muutuvad kuumutamisel pöördumatult kõvaks on juba palju raskem ringlusse võtta, kuna neid ei saa enam niisama lihtsalt ümber töödelda. Polüuretaan, mida tavaliselt kasutatakse elastse vahu, värvide ja liimide valmistamiseks, on üks neist.

Paisutatud polüstüreen ehk vahtpolüstürool on samuti problemaatiline, kuna see koosneb suuresti õhust. Ehkki on olemas masinaid, mis on mõeldud õhu väljasaamiseks ja materjali kompaktsemaks muutmiseks, pole polüstüreeni ringlussevõtt tavaliselt kasulik osaliselt sellepärast, et seda on suure mahu tõttu kulukas transportida.

Samuti on probleemiks sellised asjad, mis koosnevad erinevat tüüpi plastist. Koos ümbertöötlemisel ei segune need homogeenseks massiks, et uut plasti toota. Mitteseguneva materjali omadused on tavaliselt väga halvad.

Komposiitmaterjalid pole samuti tavaliselt taaskasutatavad. Näiteks võivad autoosad olla valmistatud süsinikkiududega tugevdatud plastist, mida pole taaskasutatava tooraine saamiseks kerge eraldada.

Kuidas on lood aga biolaguneva plastiga?

Kompostitavat ja biolagunevat plasti toodetakse praegu üha enam keskkonnasõbralikumate lahendustena, aga need on ette nähtud bioloogiliseks lagundamiseks. Seega sobivad enamik neist olemasolevate ringlussevõtu süsteemide jaoks halvasti ning võivad halvendada ka muude taaskasutatavate toodete kvaliteeti. Kuid turul on juba selliseid biopõhiseid plaste, mida saab edukalt taaskasutada.

Ehkki paljusid plaste saab uuesti kasutada kindel arv kordi, on siiski ka teistkordse kasutuse jaoks tagasi ringlusse jõudvat toorainet praegu liiga vähe. Nestel on maailmas ühe esimesena juba olemas lahendused, kuidas vedelale kujule viidud plastijäätmeid saaks kasutada plastitootmises traditsioonilise toornafta asemel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.