Neste blogi

Üks lihtne võimalus, kuidas saad ka ise olla kliimakangelane

Fossiilsete kütuste kasutamist seostatakse kliima soojenemisega ja juba kõlavad ka üleskutsed vähendada kohe seda tüüpi energiaallikate kasutamist poole peale, muidu on tagajärjeks pöördumatud muutused meie planeedil. Praegu ongi võimalus igaühel radikaalsete muudatuste tegemiseks keskkonna heaks nüüd kohe ja praegu.

Kas me üldse peaksime muretsema? IPCC (valitsustevaheline organisatsioon kliimamuutuste uurimiseks) on teinud uuringu ja leidnud, et võrreldes tööstusajastu eelse perioodiga on meie planeedi keskmine temperatuur tõusnud 1,5 kraadi võrra. Kui see meie jaoks siin Eestis tunduks isegi positiivne, sest kes ei tahaks soojemat ilma, siis kogu Maa kliimasoojenemine pole kaugeltki nii hea ja juba väikesed temperatuuritõusud võivad tuua uusi suuremaid põudasid ka meile, aga ka orkaane, lumeuputust ja üleujutusi ning viimaste uuringute järgi isegi mõnedes paikades veelgi karmimaid talvesid kui varem.

Kas tõesti saab igaüks selliste globaalsete muutuste vastu võidelda?

Küsimus, kas ma ise saaksin midagi nii suurte protsesside mõjutamiseks ära teha, et asjad paremaks läheks, pole üldsegi asjatu. Loomulikult saab igaüks midagi teha.

IPCC on välja toonud võimalikud lahendused, millega saaksime kliimamuudatusi peatada ja need on üsna karmid. Näiteks peab lähema 15 aasta jooksul saavutama fossiilsete kütuste tarbimise vähenemise poole peale. 30 aasta pärast peaksime olema aga süsiniku-neutraalsed ja mitte eraldama tööstuse ja elukeskkonnaga täiendavaid kasvuhoonegaase.

Tundub võimatu? Tegelikult mitte, sest see tulemus on täiesti saavutatav vastavalt käitudes. Nestes näiteks on otsustatud see eesmärk kompromissideta saavutada. Seda saab aga teha igaüks: tuleb vaid vaadata, milliseid tooteid me ostame, kuidas kasutame loodusressursse ja millele ehitame oma tulu teenimise mudeli.

Neste kliendid aitasid 2017. aastal vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni 8,3 milljoni tonni võrra. See on sama palju, kui tekitasid heitgaase 3 miljonit autot – nii palju, kui on autosid näiteks Berliinis ja Roomas kokku. Need kliendid, kes ostsid taastuvallikatest toodetud Neste kütust, ongi need kangelased, kes kliimasoojenemise peatamisele kaasa aitasid, kuna tegemist on vähese emissiooniga kütustega.

Kuidas taastuvallikatest kütus kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa aitab?

Kütus Neste My Renewable Diesel tekitab oma elutsükli jooksul 90 protsenti vähem kasvuhoonegaase, kui traditsiooniline diislikütus. Oluline põhjus on siin tooraine kasutamise erinevuses: kui tavalise diislikütuse  tooraine ammutatakse maapõuest ja selle süsinikuheide vabastatakse kütuse põletamisel, siis täielikult taastuvallikatest ja heitmetest tehtud kütuse süsinikujälg on väiksem just tänu sellele, et kasutatakse juba ringluses olevat materjali ja ei vallandata uusi kasvuhoonegaaside koguseid.

Neste eesmärgiks on aidata ära hoida 9 miljoni tonni kasvuhoonegaasi tekkimist aastaks 2022. See uusaastalubadus on täiesti realistlik ja täidetav, kui Neste kliendid kasutavad taastuvallikatest kütust ka edaspidi ja vähendavad üheskoos fossiilsete kütuste tarbimist.

Seega saab igaüks kaasa aidata süsiniku koguse taaskasutamisele Neste taastuvallikatest kütuse tarbimisega. Lisaks on loomulikult väga mõistlik jälgida ka oma kõiki muid tarbimisharjumusi ja püüelda  selle poole, et käituda oma igapäevaste toimetuste juures võimalikult keskkonnasõbralikult.

My Renewable Diesel võib kasvuhoonegaaside hulka vähendada kuni 90 protsenti.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.