Neste blogi

Uuestisündinud plast Neste RE sobib nii mänguasjade kui meditsiiniseadmete tootmiseks

Plastijäätmete taaskasutuseks on Neste ligi kümneaastase arenduse tulemusena loonud Neste RE, mis on 100% taastuvatest allikatest tooraine plastide ja kemikaalide tootmiseks. Paljud tuntud brändid juba kasutavadki seda uute toodete valmistamiseks.

Plastid on muutnud erinevaid tööstusharusid ning pakkunud näiteks tervishoiusektorile hädavajalikke tooteid, mida muudest materjalidest on raske valmistada või see polegi muudmoodi võimalik. Samas on plastijäätmed saanud suureks ülemaailmseks probleemiks ja väga oluline on leida neile rakendus uutes toodetes. USA-s näiteks tekitab keskmine kodanik aastaga 105 kg plastjäätmeid (allikas: The Guardian).

Üheks probleemiks on plasttoodetel nende lühike eluiga. Paljud ühekordselt kasutatavad plasttooted võivad looduses püsida lagunemata sadu aastaid. 2018. aastal koguti tarbijatelt plastijäätmeid üle 29 miljoni tonni ja sellest suunati taaskasutuseks ringlusse vaid 9,4 miljonit tonni (allikas: Plastics Europe).

Teine probleem plast-toodetel on nende tootmiseks kasutatav tooraine. Plastik on tavaliselt valmistatud fossiilsetest toormaterjalidest, mille kasutamine suurendab kliimamuutuste mõju ning vabastab ringlusse lisa-süsinikku. Plasti tootmiseks kasutatakse praegu 6% naftatoodangust, kuid 2050. aastaks võib see jõuda 20 protsendini (allikas: New Plastics Economy, Ellen MacArthur Fond).

Nestel on mõlemale probleemile olemas lahendus, mida on arendatud juba kümme aastat. Neste RE on plasti tooraine, mis muudab selle materjali tootmisprotsessi üsna revolutsiooniliselt, kuna tooraine saadakse taastuvatest ja ringlusse võetud allikatest. Neste RE taastuvaid komponente saab toota õlijäätmetest ja jääkidest ning rasvadest. Lisaks on mitmed komponendid toodetud ka ringlusse võetud plastijäätmetest, mida on seni olnud keeruline või võimatu taaskasutada.

Neste RE vähendab seega fossiilsete toorainete kasutamise vajadust ning sobib väga hästi mitmesuguste plastitoodete valmistamiseks, sealhulgas ka näiteks mänguasjade, spordivarustuste või meditsiinivahendite tootmiseks. Plastist mänguasjade tootmiseks on Neste RE täiesti ohutu, sest on kvaliteedilt võrdne tavalise plastiga ja sobib olemasoleva tootmistehnoloogiaga.

2019. aastal aitas Neste taaskasutatav tooraine vähendada plastitootjatel kasvuhoonegaaside heitkoguseid 9,6 miljoni tonni võrra, mis võrdub 1,5 miljoni keskmise Euroopa Liidu kodaniku aastase süsinikujäljega. Sarnaselt Neste taastuvallikatest maanteetranspordi ja lennunduse lahendustega võimaldab Neste RE oma klientidel ja partneritel vähendada sõltuvust fossiilsest toorainest ning töötada välja väikese süsinikujalajäljega tooteid.

Neste RE on praegu saadaval paljude tuntud brändide toodetes. 2019. aastast teeb Neste koostööd LyondellBaselliga, et toota maailma esimesi taastuvast biopõhisest polüpropüleenist tooteid. 2020. aasta märtsis teatas aga Neste koostööst ka Borealisega taastuvallikatest polüpropüleeni tootmiseks. Unileveriga on Neste samuti koostööd teinud plastijäätmete taaskasutuseks uutes toodetes. See nimekiri aga täieneb pidevalt.

Neste RE on taastuvallikatest toorainena valmis kasutuseks kõigi plastitööstuse ettevõtete jaoks kohe, tootmist ei pea selle jaoks ümber seadistama. Küll aga väheneb uue toorainega toote süsinikujalajälg oluliselt, kuna fossiilseid kütuseid kulub palju vähem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.