Müüdid sünnivad kergesti ja hääbuvad aeglaselt: millised autod on tõeliselt töökindlad?

Müüdid autode vastupidavuse või kiire lagunemise kohta levivad hoogsalt, aga vahetu kogemus võib olla sootuks vastupidine.Foto: Shutterstock

Igapäevaautot valides on selle töökindlus kindlasti tähtis. Isegi armastatud mudelist on omanikule vähe rõõmu, kui see päevade kaupa hoolduses istub. Kuidas aga hinnata sõiduki töökindlust?

Autojuhtidega vesteldes võib kuulda lausa rahvapärimuseks saanud ütlusi nagu: “Prantsuse autode elektroonika läheb katki,” või “Jaapani autod roostetavad,” ja “Saksa autosid on odav remontida,”.

Mõned sarnastest lausetest on müüdid, mis ei pea paika, teistes on aga tõetera sees. Selles, mis on mis, pole aga lihtne vahet teha.

Müüdid sünnivad kergesti, hääbuvad aeglaselt

Kuigi paljud autotootjad on tegutsenud juba sajandi või kauemgi, veerevad moodsad Lääne mudelid meie teedel alles neljandat kümnendit. Selle ajaga on automaailmas vahetunud juba rohkem kui kaks, kolm põlvkonda.

Mõned müüdid ühe või teise tootja töökindlusest sündisid juba eelmisel sajandil ja on siiani levinud. Vastab tõele, et tootjatel võtab müüdi tekitanud põhjuste kõrvaldamine palju vähem aega kui müüdi enda hääbumine.

“Enam kui viis aastat tagasi töötasin Leedus Apple’i esinduses ja nägin mõnda aega lähedalt, kuidas selle tootja teenus töötab. Meelde on jäänud üks mees, kes seisis oma katkise iPhone’i parandusse andmise järjekorras. Ta aina ketras, kuidas Apple’i seadmed lähevad katki ja soovitas ringi vaadata, kui palju inimesi teenindusjärjekorras seisab. Tõde on see, et ta külastas teenindust ajal, mil järjekorras oli tavapärasest rohkem inimesi ja ta pidi ootama 15 või 20 minutit,” räägib autoarvustaja Justas Lengvinas.

Justas LengvinasFoto Vytautas Pilkauskas

“Arvestades aga, et see oli Leedus toona võib-olla ainus Apple’i volitatud teenindus ja ainuüksi Leedus on inimestel olnud juba kümneid või isegi sadu tuhandeid Apple’i seadmeid, oli rikete protsent, olenemata sellest, kuidas seda arvutada, väga madal. Kuid selle pahase mehe suhtumise põhjal on müüt lihtne tekkima – vean kihla, et ta jagas oma kogemust nii kolleegide kui ka sõpradega. See näitab, miks paljud tooted ikkagi ebaõnnestuvad, kuigi nad on võib-olla turul kõige töökindlamad,” räägib Lengvinas oma kogemusest ja lisab, et samamoodi kujunevad müüdid automaailmas.

Ajakirjanik ütleb, et müüdid levivad, aga vahetu kogemus võib olla sootuks vastupidine. “Esimestel autojuhiaastatel sõitsin mõnda aega Audi A4-ga ja seejärel Opel Astraga. Küllap paljud ütleksid, et Audi oli töökindlam, aga ei – Opel teenis palju kindlamalt, kuigi kuulsin päris palju vastupidiseid arvamusi.”

Tulevikku ei saa ennustada, kuid statistika ja faktid on olulised

Objektiivselt vaadates on äsja kasutusele võetud auto töökindlust üsna raske hinnata, sest iga uus komponent, kui seda pole varem teistes mudelites kasutatud, võib oma nõrgad kohad paljastada alles pika kasutusperioodi käigus. Mootorisportlased ütlevad, et rauaga lepingut teha ei saa.

Saksa tehnoülevaatusettevõte TUV avaldab statistikat 2-3 aastat vanade sõidukite tehnoseisundi ja rikete kohta, mis võimaldab saada objektiivse pildi erinevate mudelite töökindlusest. 2022. aastal esitatud andmed näitavad aastatel 2018-2019 toodetud mudelite kontrollimise tulemusi. Kokku tehti 9,6 miljonit kontrolli.

Tabeli tipus on Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi ja Opel. Viimase mudelid hõivavad esikahekümnes koguni kaks kohta: Opel Grandland jagab 11.-13. kohta Mercedes-Benz GLE ja Volkswagen Golf Sportsvaniga. Linnamaastur Opel Mokka X on koos kahe Audi mudeli ja ühe Mercedes-Benziga 19.-22. kohal.

Opel GrandlandFoto: tootja

TUV on oma statistikas nimetanud kokku 128 automudelit ja jaganud need viide kategooriasse, nii et 25 esimest on kõige usaldusväärsemad. Kuigi see võib tunduda üllatav, jäävad 25 seast esimestena välja kaks mudelit Jaapani autotootjalt, kellel on avalikkuses ühe usaldusväärsema autotootja kuvand.

“Müütidele või stereotüüpidele lootma jääda ei saa, aga nende juured peituvad kusagil ning mõnikord langevad need kokku reaalsusega. Statistikat vaadates selgub, et sakslased on töökindlate autode tootmisel edukad ja see ei üllata mind sugugi. Teisest küljest tekitas pisut hämmingut asjaolu, et Jaapani tootjaid tabeli tipus ei leidunud. Võib-olla suudavad Euroopa kohalikud tootjad paremini kohaneda Euroopa Liidu järjest karmistuvate nõuetega,” arutles Lengvinas.

Premium-klass ei taga veel töökindlust

Autotootjad jagavad omavahel üha enam teadmisi ning uute tehnoloogiate arenduse ja innovatsiooniuuringute kulusid. Sellisel moel suudetakse toota paremaid autosid ilma lõpptarbijale hinda oluliselt tõstmata.

Olukorda illustreerivad suurepäraselt Opeli tulemused – see tuntud Saksa tootja kuulub aastast 2017 PSA gruppi. 2021. aastal sai PSA Stellantise konglomeraadi osaks. Esikümnest vaid 0,1 punktiga välja jäänud Grandland ehitati PSA EMP2 platvormile, mille arendamiseks kulus ettevõttel üle 600 miljoni euro.

Opel MokkaFoto: tootja foto

TUV-i edastatud vanemate autode tehnoülevaatuste tulemusi uurides ilmneb, et Opel sai konglomeraadiga liitumisest mitte ainult kasu, vaid neil oli ka teistele liikmetele midagi vastu pakkuda. Kõige töökindlamate 4-5 aasta vanuste autode edetabelis on Opeli mudelid 126 sõiduki seas 14. ja 15. kohal. Mokka jagab 6-7 aasta vanuste mudelite seas 9. ja 10. kohta Mercedes-Benz SLK-ga, 8-9 aastat vana mudel aga Audi Q3-ga.

Sellised naabrid kõige usaldusväärsemates nimekirjades kinnitavad Lengvinase tähelepanekut, et Premium-klassi autod ei pruugi olla teistest töökindlamad. Samas tuletab kõnekas statistika meelde, et iseseisvusaastate koidikul kerkinud müütidel, mille aluseks olid toona siiakanti jõudnud Lääne autod, pole tänapäevastel autodel enamasti midagi pistmist.

Nende uudiste avaldamist võivad olla toetanud loos mainitud tootjad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.