SEAT/CUPRA

24 tundi ringrajal: millisteks katsumusteks juht valmistuma peab?

24-tunnise sõidu ettevalmistus pole kerge ka mootorispordi kogenenud meistritele. Mootorrataga rallisõitja Laia Sanz võtab ette uue katsumuse CUPRA TCR touring car ringrajaautos.

Laia Sanz on kaheksakordne Dakari ralli naiste kategooria võitja enduro mootorrattal. CUPRA brändi saadikuna võtab “Kõrbe Kuninganna” hüüdnime pälvinud Laia osa Barcelona Catalunya rajal toimuvast 24-tunnisest kestvussõidust.

Hoolimata pikast kogemusest enduro tsikliga ja pikkade võidusõitudega on ringrajasõidud autodega siiski erinev katsumus. Pidevad trennid hoiavad üldise füüsilise vormi tipus, üritades ennetada vigastusi, mis võivad sõidu ajal tekkida. Suur rõhk on ka kaela ja alaselja lihastel, mis saavad pikkadel ringraja sõitudel kõige rohkem koormust.

Otse trennist siirdub Laia Sanz igapäevaselt Catalunya ringrajale, et vajalikest ettevalmistustest kogu meeskonnaga osa võtta. Sanz võtab 24-tunnisest sõidust osa juba seitsmendat korda ja teab, kui rasket katsumust oodata.

“Iga auto sõidab kokku umbes 3500 km, mis on rohkem kui 700 ringi,” sõnas Laia. Kestvussõidu teeb raskemaks ka tõsiasi, et soojas kliimas tõuseb temperatuur autos kuni 60 kraadini, muutes kuumuse ja dehüdratsiooni peamisteks katsumusteks.

Kaassõitjateks on omal ajal Nürburgringi esirattaveoliste rekordi püstitanud Jordi Gené, Alba Cano ja Fancesc Gutiérrez. Iga juht on autos korraga kuni kaks tundi, mis tõttu on sõitjatevaheline meeskonnatöö tähtsal kohal.

“Pika, meeskonnatööd nõudva sõiduna meenutab see mulle Dakari rallit,” kommenteerib Laia. “Koordineerimine kaassõitjatega ja meeskonna mehhaanikutega on fundametaalsed osad edu saavutamiseks.”

CUPRA TCR ringrajaauto on omas klassis edukas. Laia Sanzile avaldab muljet ennekõike sõiduki pidurdusvõime ning hea pidamine ja agiilsus. Samas kinnitas Laia, et kindlus- ja turvatunne on CUPRAl alati olemas.

8. ja 9. septembril Barcelona Catalunya ringrajal toimuvat 24-tunnist sõitu saab jälgida ka otseülekandes YouTube’i kaudu 24H Series kanalilt. Pöidlat pihku kõikidele CUPRA TCR sõidukitele ja ennekõike autole numbriga 108, kus sõidab ka Laia Sanz.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.