4 väga vahvat teelõiku Otepää ümbruses, kuhu sõitu nautima minna

Vana-Otepää sirge ei jäta kedagi külmaks.

Talvepealinn Otepää ning seda ümbritsev kõrgustik on kindlasti Eesti üks looduskaunimaid ning põnevamaid kohti. Lisaks suusatamisele, golfile, matkamisele ja kõikvõimalikule tervisespordile jagub seal kamaluga põnevust ka autosõidusõpradele.

Võtsime ette mõned väga ägedad teelõigud, mida mööda tasuks Lõuna-Eestisse sattudes kindlasti sõita. Kõik teed on asfalteeritud ning liigelda tuleks loomulikult vastavalt piirkiirusele, enda võimetele ning tee- ja ilmastikuoludele.

1. Puka külast Pühajärvele

Esimese teelõiguna võtame ette Pukast algava 15 kilomeetrise teejupi, mis lõpeb Pühajärve ääres. Tegu on siin nimekirjas kõige pikema teega, mida iseloomustavad järsud ja suisa välismaist efekti tekitavate piirete ning nooltega kurvid.

Kuigi teekond läbib tõesti “mägist” ala, on tõusude ja languste osakaal üsna väike. See-eest hoitakse juhti kogu aeg asja juures pea lõppematu kurvide ahelaga, sirgeid eksisteerib sellel teel vähe.

Tee on üsna lai ning normaalse kattega, seega raputamist ning kitsikusest tulenevaid keerulisi olukordi ette ei tule. Paljud pöörded on aga pimedad, millesse tasub siseneda loomulikult ülima ettevaatlikkusega.

Kui tekib tahtmine, võib põigata ka tee ääres asuvasse Otepää Golfikeskusesse.

2. Järve kallastel voolav Nüpli tee

Eelmisest teelõigust mitte just väga kaugel jookseb sisuliselt mööda Pühajärve kallast Nüpli tee, mille trumpkaardiks on kohati siidine teekate ning vastavalt sõidusuunale meelierutavalt kiired alla- või ülesmäge sööstud.

Trass on 6 või 8 kilomeetrit pikk ehk seda on võimalik avastada kahel erineval moel. Paari kilomeetri pärast tee hargneb. Kui keerata vasakule alla sügavasse kuusemetsa ja läbida paar Eesti mõistes “nõelasilma”, ootab autojuhti ees kena järveäärne teelõik, mis suubub Otepääl.

Alla järve äärde keerates on võimalik tutvuda tagasipöördeid meenutavate kurvidega

Tee on muidugi parajalt kitsas ning mõne koha peal mahub vaevu kaks autot üksteisest mööda. Sõidukiirus tuleb valida kindlasti oludele vastavalt ning mõistlik, sest piirkonnas on ka palju eramaju ning tervisesportlasi.

Kui vasakule alla mitte keerata, kulmineeruvad lendlevad kurvid paari kilomeetri järel Väike-Otepää suusakeskuse juures, kust vasakule keerates jõuame samuti Otepää linna.

3. Legendaarne Vana-Otepää sirge

Vaieldamatult üks kuulsamaid Lõuna-Eesti teid on Vana-Otepää poole suunduv ligi 5 kilomeetri pikkune Ameerika mägedena üles-alla jooksev sirge.

Ilmselt ei vaja see tee pikemat tutvustamist.

Seda ümbritseb geograafiaõpetajate lemmikterminina esinev imekaunis Lõuna-Eesti kuppelmaastik ning sõidukogemus võtab seest kohati isegi õõnsaks — lõbusas mõttes!

4. Maaritsa käänakud

Vana-Otepää sirge lõpus terendab autojuhi ees kaks võimalust: kas jätkata otse samuti fotogeeniliste vaadetega kruusateel või keerata paremale Maaritsa suunas.

Kui nõuks võetakse variant number kaks, siis saab rooli keerata sisuliselt kõikide eelnevate teede kombinatsioonil. Siit nimekirjast on tegu samuti ühe pikema teelõiguga, mis voolab juhi käte vahel 12 kilomeetrit jutti ning lõpeb Tartu-Võru maanteel. Kui oled tulnud Põhja-Eestist ning päev veereb juba õhtusse, sobib see teelõik põhimaanteele viivana ideaalselt teekonna lõpetamiseks.

Sirgeid on siin omajagu, ent tihtipeale käivad need ühte sammu mitme järjestikuse “hüpekaga”. Palju on justkui taevasse viivaid tõuse, mille järel ootavad pimedad ning järsud kurvid — seega tasub nautida ettevaatusega!

Sel teel läbitakse ka Krüüdneri järve ääres asuv küla, kus saab ületada kitsa ja kena välimusega silla.

Tee viib üle mitme kõrge avatud künka — hea nähtavuse korral tasub seal kinni pidada ning Lõuna-Eestile avanevat panoraami nautida.

Kuidas sõidureis veelgi mõnusamaks teha?

Vahel tuleb tõesti tahtmine minna reisima puhtalt autoga sõitmise pärast, ent parima kogemuse nimel on tark mõningaid nüansse silmas pidada.

Esimese asjana tasub reisi kindlasti pisut ette planeerida. Spontaanselt vahvaid teelõike ning asukohti avastada on ka muidugi tore, aga sellega kaasneb risk sattuda mitte midagi pakkuvatele eksirännakutele.

Tänapäeval on selleks mitmeid sobivaid kaardirakendusi, lehekülgi ning Eesti näitel ka palju interaktiivseid kaarte, mis aitavad lisaks lahedatele teedele planeerida marsruudi sisse vaatamisväärsusi ning muud huvitavat.

Kõige eredama elamuse nimel on mõistlik jälgida ka aega. Nädalavahetuseti on maakohtades ning atraktsioonirohkete piirkondade teedel tavapärasest rohkem liiklust ning see võib nii mõnegi jaoks sõidukogemust mõjutada.

Teed on kõige tühjemad tavaliselt varahommikul või õhtul enne loojangut ning sellega kaasneb tavaliselt maaliline valgus, mis sõltuvalt maastikust ja keskkonnast kaunist sõitu täiendab. Muidugi, see eeldab mõnel juhul kas varast ärkamist või ööbimiskoha otsimist, et õigel ajal kohale jõuda.

Teed võivad olla väga huvitavad, aga kui sõiduvahend on vale, ei pruugi mälestusväärset elamust saada. Seega on soovitatav vahvatel teedel rännata millegi põnevamaga — näiteks selle artikli kirjutamiseks sõitsime ringi uue SEAT Leon Sportstoureriga, mida pereautolikust keretüübist hoolimata iseloomustab terav ja täpne juhitavus, särtsakas turbomootor ning pikkadeks reisideks sobiv väike kütusekulu.

Lõuna-Eestis võib lisaks teedele ja maastikule leida muudki põnevat – näiteks losse!

Kindlasti tuleks enne sõitu üle kontrollida auto rehvide rõhk, mustrisügavus ja auto üldine seisukord, et tagada ohutu reis. Ja viimane soovitus: kutsuge kaasa meeldiv seltskond, kasvõi enda autodega!

Galeriid teedest saab näha alt:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.