SEAT/CUPRA

Kui palju läheb reaalselt maksma Tartust Tallinna ja tagasi sõitmine CNG gaasiautoga?

Sõidukite väljatöötamisel on hakatud üha enam panema rõhku säästlikkusele ja tõhususele. Otse loomulikult seetõttu, et autoga oleks taskukohasem ringi liigelda ja sealjuures võimalikult vähe keskkonda saastata. 

Esimesena tuleb selle kirjelduse põhjal silme ette tõenäoliselt elektriauto. Ent isegi kui elektriautode valdkond on teinud viimastel aastatel hüppelise arengu, on see endiselt veel varajases faasis. 

Kuldne kesktee fossiilkütuse ja elektri vahel võiks näiteks olla CNG ehk surumaagaas. Praegu on CNG kilogrammi hind pisut alla ühe euro. Kuid ainult gaasi soodne kilohind ei anna täpselt edasi seda, mida tähendab gaasiautoga sõitmine. Palju paremini illustreerib CNG ökonoomsust üks korralik autosõit, näiteks Tartust Tallinna ja tagasi.

Gaasiga SEAT Leon

Reisikaaslaseks on meil kolmanda põlvkonna SEAT Leon Xcellence, mida veab edasi 1,5-liitrine hübriidne gaasi ja bensiini kasutav sisepõlemismootor. Gaasimootor viib läbi 6-käigulise DSG-kasti ratasteni 96 kW, millest Eesti teedel täiesti piisab.

Ametlike tehaseandmete järgi on Leoni keskmine kütusekulu 3,6 kilo gaasi 100 kilomeetri kohta ehk saja kilomeetri läbimiseks kulub kombineeritult linnas ja maanteel sõites kuskil 3,4 eurot. 

Kuidas on aga lugu reaalsetes oludes? Egas midagi – paak kiirelt rohegaasi täis ja ligi 400-kilomeetrine teekond võib alata!

Tallinnast Tartusse ja tagasi 

Kuus tundi ja 437 kilomeetrit hiljem sai lõpuks ette võtta Sõiduki Andmete alalehe, millelt vaatasid vastu järgmised numbrid.

Keskmiseks kütusekuluks kujunes 3,4 kg / 100 km, mis teeb saja kilomeetri hinnaks natuke üle kolme euro – tankides tavalist maagaasi ja võtmata arvesse mitmesendist allahindlust, mida tankla kliendikaardiga saab.

Ehk sõit Tartust Tallinna ja tagasi läks autojuhile maksma ligi 14 eurot. Sarnase kütusekuluga bensiin kohe kindlasti enam ei konkureeri, isegi mitte ökonoomsem diiselmootor. Eriti veel pärast seda, kui bensiini hind jõudis rekordtasemele – 1,47 eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.