SEAT/CUPRA

Meelespea: mida tasuks kõrva taha panna, et sügisel oleks autoga liiklemine ohutu?

Foto: SEAT.

Sügisesed ilmad on meile järjest lähemale hiilinud, mis tähendab üksnes ka pimedamat perioodi ja libedamaid teid. Sellest tulenevalt on ka autoga liikumine tunduvalt ohtlikum, sest ootamatud riskantsed situatsioonid on lihtsamini tekivad.

Mida aga tasuks kindlasti meeles pidada, kui rääkida sügisel autoga sõitmisest?

Hinda nähtavust: Sügisel on kaunis tihti udu maas, mispärast tasub meeles pidada õige pikivahe ja kiiruse hoidmist. Kui eesolevat autot on näha vaid 50 meetri kaugusel, siis on mõistlik hoida 50 km/h tunnikiirust. Nii jääb ohuolukorra puhul ruumi pidurdamiseks.

Rehvid: Enne tõelise külma tulekut vahetame suverehvid talverehvide vastu, kuid mõlemal juhul tuleks aeg-ajalt kontrollida ka rehvimustrit ning -rõhku. Just neist sõltub väga suurel määral auto pidamine – kui mustri sügavus on alla 1,6 mm, siis on 90 km/h juures kontrolli auto üle väga kerge kaotada.

Kasuta tulesid targalt: Kas teadsid, et 30% kõikidest autoavariidest Euroopas toimuvad öösiti? Päevad lähevad järk-järgult lühemaks ning päike loojub juba enne kella seitset õhtul. Seetõttu peaks kindlasti üle kaema auto tulede seisukorra, vajadusel vahetama välja pirnid ning kasutama kaug- ja udutulesid võimalikult efektiivselt.

Lehed: Teele langenud lehed, eriti märjana, võivad auto jaoks olla sama libedad kui lumi. Seega tasub sõites olla väga ettevaatlik ning õigesti hinnata oma sõidutrajektoori ning kiirust.

Vesiliu korral säilita rahu: Vihm võib sageli luua teeolud, kus vale sõidukiiruse või mõnel juhul ka halva õnne korral satub auto vesiliugu. Sellises olukorras tuleb alati hoida külma närvi ning mitte paanikat tekitada. Auto liikumist tuleb rooliga õrnalt ja rahulikult korrigeerida ning pidureid mitte kasutada enne, kui rehvid uuesti maapinnaga kontakti jõuavad.

Hoia aknad puhtana: Tugev vihm ning täistuuridel töötavad kojamehed vähendavad nähtavust oluliselt. Seepärast on mõistlik kojamehed vähemalt kord aastas välja vahetada ning vähemasti enne sügist üle kontrollida. Kaval nipp on kasutada klaasivaha, kindlasti tasuks klaase aeg-ajalt ka seestpoolt puhastada.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.