SEAT/CUPRA

Rõngast juhtimiskeskuseni: lihtne ülevaade rooli ajaloost

Fotod: SEAT.

Rool on autos olnud läbi aegade üks olulisimaid elemente. Selle abil saame autosid juhtida ja suunata ning just rool annab juhile selle vabaduse ja kontrolli tunde, mida mujalt ei saa.

Rooli välimused ja funktsioonid on läbi aegade arenenud, alustades lihtsast rõngast ja lõpetades tänapäevase juhtimiskeskusega, mis iseseisvalt parkida suudab.

1950ndatel oli rooliks lihtsalt rõngas, mis vajas keeramiseks jõudu ja ei olnud kuigi mugav. Mõnel luksuslikumal mudelil, näiteks SEAT 1400-l, oli rooli küljes isegi lisafunktsioon, nagu näiteks kaugtulede vilgutamise lüliti.

Kuuekümnendatel võis keskklassi mudelitelt – SEAT 600 – leida äärmiselt minimalistliku rooli, mis oli tehtud väiksemaks ja võimalikult lihtsaks. Rool oli ainult auto keeramiseks ja signaali laskmiseks, et näiteks jalakäijaid lähenevast autost teavitada – autod olid sel ajal haruldased.

Kuuekümnedatel oli rooliks kõige lihtsam rõngas.

Seitsmekümnendad tõid koos SEAT 850 Spideriga kaasa esimesed sportlikumad roolid, kus hakati kasutama erinevaid materjale – metall, puit – ning klassikalistelt autodelt tuttavaid auke, et roolile natuke stiili lisada.

Selle kümnendi lõpus võis SEAT 124 näitel näha roole, kus signaal ei olnud enam keskel, vaid külje peal. Signaali tuli lasta pöidlaga.

1980. ja 1990ndatel hakkasid roolid suuruselt tänu roolivõimu olemasolule vähenema. SEAT Ibiza varajasel versioonil hakati roolis kasutama kummilaadset materjali, et rooli ergonoomisemaks muuta. 90ndad tõid kaasa juba turvapadjad ja isegi nupud, kust sai näiteks raadiojaamu ja helitugevust muuta.

Tänapäeval on rool muudetud võimalikult käepäraseks ja sellele paigaldadud funktsioonid lubavad juhil ilma käsi tõstmata kasutada parkimis- ja juhiabisid, muuta temperatuuri (SEAT Ateca), valida muusikat ja navigeerida, kiirust suurendada või vähendada ja isegi sõpradele helistada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.