SEAT/CUPRA

Tarracoga Eestit avastamas: mida kujutab endast Romantiline Rannatee?

Fotod:Autogeenius.

Virtsu külje alt kuni praktiliselt Läti piirini kulgeb üks isevärki kaunis maantee, mida ümbritsevaid vaatamisväärsusi võib pidada isegi kaunimaks veel.

Kohalikud on enam kui 200 kilomeetri pikkuse trassi ristinud Romantiliseks Rannateeks ning selle nime peituvat miljööd mõistab iga autojuht juba esimestel kilomeetritel. Miks seda siis ikkagi külastada tasub?

Rannatee koduleht vastab sellele nii:

Romantiline Rannatee romantika peidab endas laisku jalutuskäike mööda üksikuid paradiisirandu, rännakuid läbi idülliliste kalurikülade ja talumaastike, seiklusi salapärastes ning iidsetes paikades, päikselisi väljasõite piki lummavat rannikut ning hetki, mil nautida kõige kauneimaid päikeseloojanguid. Omaette võlu pakuvad matkad inimtühjas soos, lindudest rõkkavatel rannaniitudel, tervisest pakatavates luitemännikutes.

Autojuhile…

Eestis jagub kauneid kõrvalmaanteid kamaluga ning kui need kõik pingeritta laduda, kuulub see trass kindlasti nimekirja ladvikusse.

Rannatee lookleb – nagu nimigi ütleb, siis peamiselt mööda rannikut. Iseloomult on tegu õrnalt kurvilise teega, mida kaunistavad vaheldumisi justkui orgudena näivad metsavaheteed, mille ümber kõrguvad väga sihvakad männid või kuused.

Vahel on teeärseteks vaadeteks lõputuna näivad põllud, vahel aga merepiir ning vahel sügavad metsad. Aga kõik on ikka kuidagi ilusam kui harilikult!

Kui meie eelmine põnevaid teelõike käsitlev artikkel Otepääst oli suunatud pigem tõelisele sõidusõbrale, siis Rannateed on võimalik hästi nautida ka mistahes auto roolis. Kurvilisus ning lõbufaktor on sõidugurmaanile garanteeritud, ent terav sõidustiil pole kindlasti nõue.

Millist lõiku meie kindlasti soovitame? Kui aus olla, siis kogu teed. Aga kui süvitsi minna, siis Tõstamaalt kuni Audruni ning pärast Vana Pärnu-Ikla maanteed. Proovi kindlasti sihtida ilusat ilma!

Reisisellile…

Loogikat usaldades võib väita, et tõenäoliselt on kõige rohkem sõitmist ja sahmimist alati nädalavahetuseti. Rannateel tuleb õnneks harva ette momente, kus autoderodu on üüratu pikk. Võib-olla siis, kui Kihnule kiirustatakse.

Alustades Virtsu lähedalt, võib mööda teed alla kulgedes külastada Varbla sadamat ja randa ning nautida sealseid päikeseloojanguid. Väike kõrvalepõige sisemaale ning Tõhela järv koos oma vaatetorniga on samuti olemas, et loodusromantikat pakkuda.

Rannatee äärde jäävad ka Kastna tammed, Matsi rand ning mitmed ilusad mereäärsed niidud. Ühte-või teistpidi jõuab aga Tõstamaale, mille suurimateks vaatamisväärsusteks on üks eriline vesiliivasesse pinnasesse ehitatud kirik ning mõis.

Pilt on küll suvine, ent kirik on kena igal aastaajal. Tõstamaa kirik. Foto:Autogeenius.

Tõstamaast mõnekümne kilomeetri kaugusel on aga Munalaiu sadam, kuhu viib samuti ülimalt meeldejääv tee. Sadamast saab sõita nii Kihnule kui ka Manilaiule, jää olemasolul saab viimasele isegi mugavalt jalutada.

Munalaiu sadam on ka täiesti sobiv koht nii päikesetõusu-kui ka loojangu vaatlemiseks. Kena rannaäärne esteetika kombineeritakse üliarmsa pisikese sadamaga.

Vahepeal jääb teepeale Pärnu, mis räägib muidugi enese eest. Sealt edasi tuleb Rannateel seigelda pisut mööda põhimaanteed, ent kui see peaks ära tüütama, võib Uulu ning Tahkuranna ümbrusest leida samuti üüratu-laiasid rannaniitusid ning ka vanu kirikuid.

Korra jääb tee äärde ka Tolkuse raba, mis piirneb kõrge ning künkliku pinnase peal kõrguva männimetsa ääres. Seal on hingematvat panoraami pakkuv vaatetorn ning üks väga hubane matkarada, mida maksab kindlasti külastada.

Pisikesi ning omamoodi kirikuid on kogu rannaäärne täis, tuleb vaid üles otsida.

Tolkusest lahkudes tuleb suhteliselt kiiresti pöörata paremale, Rannametsa-Ikla maanteele. Võib vist isegi öelda, et tegu on kõige ilusama teeosaga kogu Romantilisest Rannateest – alates Häädemeestest kuni Iklani välja, vahepeale jääb näiteks imekaunis Kabli rand.

Millega minna?

Romantilise Rannatee ümbruses on avastamist palju ning miks mitte teha seda koos sõprade või perega. Sestap valisimegi omale reisikaaslaseks SEATi suurima linnamaasturi Tarraco, mis mahutab kuni seitse inimest ning on tagatipuks ka äärmiselt avar ning reisimiseks mugav.

Talviste olude vastu aitab 4drive nelikvedu ning sõidugurmaanluse hindajad saavad maanteesõitu elavdada särtsaka kaheliitrise turbomootoriga.

Meie käisime Rannateed avastamas FR-paketiga Tarracoga, mis kombineerib endas nii tõsiselt hea varustuse kui ka sportlikud sõiduomadused. Ja vaid vaadake seda värvi!

SEAT Tarraco hinnakirjaga saab tutvuda siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.