SEAT

Kas 5G auto suudab tulevikku ette näha?

5G auto aitab juhil kiiremini võimalikele ohtudele reageerida. Fotod: SEAT.

Kuidas näeks välja liiklus, kui autojuhid suudaksid ohte ja probleeme ette näha, tajuda? Just sellist tulevikku lubab Seati 5G auto.

Varem andis auto juhile infot ainult selle kohta, mida juht ka ise suutis näha. Tänu 5G tehnoloogiale jõuab ümbritsevast linnakeskkonnast info autoni enne, kui juht ise midagi näeb.

5G auto suudab tuvastada jalakäijaid, rattureid ja liikumatuid takistusi. Sedasi saavad juhid juba ennatlikult reageerida ja otsustada, kuidas olukorrale läheneda.

Kaamerad ja sensorid on auto silmadeks

Taristus leiduv riistvara – infrapunakaamerad, sensorid ja majakad – suudavad autoga suhelda ning seeläbi autojuhtidele olulist teavet edasi anda. Näiteks jalakäijaid suudab auto tuvastada tänu valgusfooridesse paigaldatud kaameratele, kust 5G võrgu abil informatsioon välkkiirelt autosse saadetakse.

Jalgratturidega on veidi keerulisem, kuna nad liiguvad jalakäijatest kiiremini. Selle jaoks lisatakse jalgratastele ja linnas leiduvale infrastruktuurile elektroonilised markerid, mis aitavad võimalikke ohte tuvastada.

Inimesest kiirem reaktsioon

Üks 5G tehnoloogia tunnusjooni on ülimalt lühike aeg, mis kulub võrgul käsklustele vastamiseks. Inimestel kulub puudutusele, lõhnale või nägemisele reageerimiseks umbes 150 millisekundit.

5G ühenduvusega sõidukil kulub takistuse tuvastamiseks ja juhile edastamiseks umbes viis millisekundit.

Tuleb aga meeles pidada, et 5G tehnoloogiaga varustatud autod on ainult nii kiired kui neid ümbritsev keskkond. Hispaanias moodustavad jalakäijad, ratturid ja mootorratturid umbes poole kõikidest liikluses hukkunutest. Tulevikus võib 5G tehnoloogia abil õnnetuste arvu vähendada 68% protsendi võrra.

Mis see 5G ikkagi on?

5G tähistab võrguühenduste viiendat põlvkonda. Kolmanda põlvkonna ehk 3G kasutajatel oli esimest korda ajaloos võimalus oma telefonist kiiresti internetiga ühendus luua. 4G tulek tähendas umbes 500 korda paremaid kiiruseid ja võimaldas tarbida veelgi mahukamaid videosid ja faile.

Ootuste kohaselt on 5G tulevikus 1000 korda kiirem kui 4G ning internetiajastu võib tõeliselt alata.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.