Kuidas käib ühe linnamaasturi disainimine?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotod: SEAT.

Disain mängib autoostul äärmiselt suurt rolli: 65% linnamaasturite soetajatest teevad lõpliku otsuse välisdisaini pealt. Seetõttu ongi uue mudeli disainimine korraga väga keeruline, kuid väga põnev.

SEATi uue Tarraco linnamaasturi disain peab edasi andma iseloomu, jõudu ja mõjukust. Just sellise ülesande sai SEATi disainijuht Alejandro Mesonero-Romanos. Küsimusi sõidukit disainima hakates on palju. Kuidas leida ja segada kokku see õige, elegantne värv? Milliseid riideid ja kangaid peaks kasutama, et auto interjöörist kuvaks peensust?

Üks olulisimaid aspekte välimuse juures on ostjate jaoks jooned. Tarracole annavad jooned agressiivse, võimsa ja ennast kehtestava välimuse. Linnamaasturi esiosa on üks tähtsamaid osi Tarraco juures: “teiste sõidukitega võrreldes on Tarraco esivõre vertikaalsemalt paigutatud. See annab linnamaasturile pikema kapoti ja kõrgemad robustsed jooned,” ütles auto disainer.

Lisaks kerejoontele annavad sõidukile iseloomu ka spetsiifilised värvid. Tegelikult otsustab iga sõiduki suurus, siluett ja sihtgrupp mudelile pakutava värvivaliku. Linnamaasturi värvipalett peab väljendama ohutust ja kaitset. See tähendab ehk veidi allasurutud või hoopis metaljaid värve. Olenevalt suurusest võib mängida ka kahetoonilise katuse või muude keredetailidega. SEAT Tarracole pakutavad kaheksa erinevat värvitooni peaksid pakkuma just seda kõike: elegantsust ja iseloomu.

Teiste mudelitega võrreldes on linnamaasturite salong suurem, mis tähendab disainimeeskonnale jällegi uusi väljakutseid. Kliendid soovivad õiget tasakaalu mugavuse, ergonoomika ja jõudluse vahel, mida tuleb linnamaasturit disainides arvesse võtta. Tarraco puhul oli tõsiseks väljakutseks näiteks hõljuva ekraani lisamine keskkonsooli kohale. Salongi ruumikusest hoolimata tahtis disainimeeskond, et keskkonsooli jooned jääksid piisavalt lihtsaks.

Erinevate materjalide testimiseks kasutati isegi virtuaalreaalsust, kus sai Tarracol esinevaid kangasegusid ja matt-kroomist disainielemente lihtsalt testida. Hoolimata uute tehnoloogiate kasutamisest, tuli elusuuruses sõiduki välimuse testimiseks siiski valmis meisterdada ka savist mudel. Tarraco puhul tähendas see nelja meisterdaja jaoks 5000 kilo savi ning 320 töötundi, et kõike mõõte ja proportsioone päriselt tajuda.

Disainimeeskondade töö viljaks on lõplik versioon – koopia sellest mudelist, mis ka tootmisesse läheb. Selline versioon esitletakse inseneridele ning disainerid võivad lõpuks pliiatsid käest panna.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.