SEAT

SEAT võib hakata riisist salongimaterjale valmistama

Foto:SEAT.

Riis on kõige populaarsem toit maakera peal. Kuid keegi ei oleks osanud ilmselt oodata, et seda autotööstuses materjalina kasutatakse. Nüüd on see juhtunud.

Nimelt katsetab SEAT uudse innovatsiooniprojekti raames uute keskkonnasõbralike lahenduste kasutuselevõtmist.

Ühes aastas korjatakse põldudelt kokku enam kui 700 miljonit tonni riisi, millest jääb tavaliselt üle ligi 140 miljonit tonni. Tavaliselt visatakse see ära, ent leidub ka paremaid mooduseid ülejäägi tõhusaks rakendamiseks.

Riisisõklaid termoplastiliste ühenditega segades ning ümber vormides on võimalik saada materjal nimega Oryzite, mida annab kenasti kasutada autodes polsterdusena või plastiku aseainena.

Esialgu katsetatakse erinevate salongidetailide valmistamist keskkonnasõbralikumast materjalist, mida valmistatakse riisisõkaldest.

Nimelt soovib SEAT 2050. aastaks vabaneda autodes kasutatavatest plastikutest ning tagada oma autodes jätkusuutlike lahenduste kasutamine. Oryzite valmistamine paiskab õhku vähem süsihappegaasi, on kergem ja paindlikum ning talub kuni 100-kilogrammist raskust.

Materjali testimine on väga põhjalik — lisaks raskuskatsetustele uuritakse ka materjali “käitumist” väga kuumades, külmades ning niisketes oludes.

Ühtlasi ei tähenda rohelise materjali kasutamine SEATi esindajate sõnul seda, et tootmiskvaliteet või vastupidavus kuidagi sellest halvemaks muutuks.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.