Alati saab minna kaugemale

Toyota suur plaan „Let´s Go Beyond“ hõlmab erinevaid energia- ja sõidukiliike. Foto: Toyota

Toyota plaan tulevikuks ei piirdu süsinikuheitme nulli viimisega, vaid ulatub sellest märksa kaugemale. Kindlasti ei piisa sihi saavutamiseks ainuüksi elektriautode lisamisest mudelivalikusse.

Toyota suur plaan „Let´s Go Beyond“, mille mõte on, et nullheitmest ei piisa, haarab autonduse ja liikuvuse arvukaid tahke alates tootmisest ning liikumisenergiast kuni sõiduki rollini ühiskonnas.

Toyota Euroopa haru (Toyota Motor Europe) teatas detsembris sihist jõuda Lääne-Euroopas süsinikuneutraalsuseni 2035. aastaks. Esimeseks teetähiseks on tootmise süsinikuneutraalsus aastaks 2030, mille saavutamiseks kavatseb Toyota vähendada energiakulu, kasutada maksimaalselt roheenergiat ning veel mitmeid meetmeid. Näiteks Suurbritannias asuva Deeside tehase energiavajadust katab lisaks päikesepaneelidele ka biogaas, mida saadakse tehase enda jäätmete ümbertöötamisel. Vabrik jõuab süsinikuneutraalsuseni juba lähiaastatel.

Toyota mudelivalikus on hetkel nii sisepõlemismootoriga, kui ka täiselektrilisi sõidukeid, kuid valdav enamus Toyota populaarsematest mudelitest on saadaval hübriidina – elektrilise täishübriidi ja pistikhübriidina. Kuid ühena vähestest tootjatest pakub Toyota ka vesinikuautot.

Vesinikuauto Toyota Mirai. Foto: Toyota

Mirai esimene põlvkond jõudis turule 2014. aastal, mil tehnoloogia oli enamike tarbijate jaoks tundmatu, kuid sellele vaatamata müüdi Miraid üle 10 000 auto. Praegu toodetakse vesinikuauto teist põlvkonda. Erinevalt teistest energiaallikatest on vesiniku ainsaks heitmeks puhas vesi. Vesinikku saab kasutada mitte ainult sõidukite, vaid ka näiteks tootmise energiaallikana.

Sõiduk ei pea tingimata tähendama isiklikku autot. Jagamismajanduse valguses muutub auto rohkem teenuseks kui on toode, sest sõidukit kasutatakse just siis, kui vaja ja täpselt nii pikalt, kui vaja. Teenus hõlmab ka kõiki muid liiklusvahendeid peale auto – alates elektrijalgratastest ja -tõukeratastest, lõpetades sõidukitega, mis näiteks erivajadustega inimeste või eakate igapäevatoimetusi hõlbustavad.

Toyota on positsioneerinud end liikuvuslahendusi arendava ettevõttena, kelle südameasjaks on hoolitseda selle eest, et igaüks saaks vabalt liikuda. Jaapanlastele omaselt ei ole Toyota asunud pelgalt liikuvustehnikat tootma, vaid eesmärgiks on, et lähitulevikus ei tekiks ühegi sõiduki ja liikuri tootmisest (ja kasutamisest) enam emissioone ning kokkuvõttes liiguksime seeläbi nullheitmest kaugemale.

Toyota valmistatavad sõiduvahendid ei piirdu autodega. Fotol Balti paraolümpiatiimi liige, ujuja Matz Topkin. Foto: Toyota

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.