Pildid ja video: Toyota esimene täiselektriline auto jõudis Eestisse!

Uus täiselektriline auto on heas mõttes Toyota filosoofia kulminatsioon ning samal ajal esimene täiesti uue elektriautode seeria (bZ - Beyond Zero) esindaja.Foto: Toyota

Toyota on autode elektrifitseerimise valdkonna pioneer olnud juba üle 20 aasta ning nüüd astuti selles vallas veel üks suur samm edasi.

Mullu sügisel ilmavalgust näinud Toyota bZ4X on nüüd saadaval ka Eestis. Tegemist on Toyota kõige esimese täiselektrilise (BEV – Battery Electric Vehicle) linnamaasturiga, sel on elektriautodel seni nähtuist maastikuvõimekam nelikvedu ning sõnaga “esmakordselt” kirjeldatavaid uudiseid on rohkelt. 

Uus täiselektriline auto on heas mõttes Toyota filosoofia kulminatsioon ning samal ajal esimene täiesti uue elektriautode seeria (bZ – Beyond Zero) esindaja.

Toyota bZ4X esmaesitlusel öeldi otse välja, et see auto on piisavalt kiire, kuid ei paku kaelamurdvat kiirendust. Ent Toyota bZ4X pole sugugi aeglane.

“Sajani” kiirendab see umbes kuue sekundiga – kiirendus on parem kui 15 aastat tagasi toodetud sportlikel hot hatch’idel. Jõudu annab esiveolisel mudelil 150 kW elektrimootor ning nelikveolisel on kaks 80 kW võimsusega mootorit, üks ees ja teine taga.

Toyota bZ4X üllatab vaikse, eriti kindla ja sujuva sõiduga

Kuigi auto nimi tundub keeruline, on seegi põhjusega ning praktiline. Toyota bZ4X taga peituvad kõigepealt sõnad “Beyond Zero”, mis tähistab teekonda nullheitest kaugemale

Number 4 tähistab auto suurusklassi ehk siis Toyota bZ4X on nagu RAV4, ent täiesti uue elektriautodele mõeldud platvormi arhitektuuri (eTNGA) võimaldas teljevahe RAV4-st 160 mm pikemaks teha (teljevahe 2850 mm). Suurem teljevahe annab oluliselt rohkem ruumi nii tagaistujatele kui ka pagasile. Pagasit mahub kõiki istmeid kasutades autosse 452 liitrit ning täiesti tasase põhjaga sõitjateruumis on jalaruumi nagu tavaliselt palju suuremates sõidukites harjutud kogema. 

Uuendusi on veel: üks olulisematest on koostöös Subaruga välja töötatud X-Mode AWD (All Wheel Drive) nelikvedu. Praktikas tähendab see esimest korda tõelise off-road võimekuse saabumist elektriautode maailma. Tagasild ei ole selles süsteemis mitte väike abiline vaid tõsine töötegija.

Toyota bZ4X nimes olev täht X tähistab asjaolu, et tegemist on linnamaasturiga ehk crossover’iga, selle tänapäeval väga populaarse autoklassiga – toota tuleb seda, mida kliendid ootavad. Aga on üsna võimalik, et uudse nelikveoga kipub masin lausa maasturite mängumaale.

Tarbija vaatenurgast on eriti oluline lisaks tavapärasele tootjagarantiile õige hoolduse korral rakenduv täiendav veojõuaku garantii, mis on lausa 10 aastat või miljon kilomeetrit. See kõrvaldab ühe suurimatest elektriautodega seotud hirmudest – akupaki eluiga. Toyota garanteerib, et aku mahutavus on selle aja või läbisõidu jooksul üle 70 protsendi, ükski teine elektriauto tootja pole sellist lubadust veel anda suutnud.

Eesti edasimüüjad pakuvad täiendavaid hüvesid: auto hinnas sisaldub viis aastat või kuni 75 000 km tasuta hooldused ning pakutakse ka eriti heade tingimustega kodulaadijaid koos paigaldusega. Just kodulaadija on see, mis elektriauto vaikse ja mõnusa sõidu eriti kasutajamugavaks muudab. Auto pardalaadija on nüüdsest 11 kW võimsusega, mistõttu kodulaadijas võib aku täis saada umbes 6,5 tunniga. 

Esiveolisena on autol 204 hj, nelikveolisena 218 hj. 64 kWh netomahutavusega (71,4 kWh bruto) akupakk lubab tänu auto väiksele elektrikulule – keskmiselt 14.4 – 17.9 kWh / 100 km, ühe laadimisega sõita vastavalt kuni 513 või 461 km. Premium nime kandvas tippvarustuses kuni 416 kilomeetrit. Ultrakiires laadijas (150 kW) saab aku 80% täis ligikaudu poole tunniga.

Toyota bZ4X üllatab vaikse, eriti kindla ja sujuva sõiduga ning loomulikult leiab sellest kõik tänapäeval harjumuspärase turva- ja mugavusvarustuse. Turvavarustuse paketti nimetatakse Toyota Safety Sense nimega.

Igal juhul on Toyota loonud tasakaaluka ja igati mõistliku täiselektrilise argiauto ning Toyota bZ4X on väga paljudes asjades oma klassi esimene ning täis uuendusi. Tasus oodata!

Toyota bZ4X hind algab 56 000 eurost (esivedu, baasvarustus Luxury) kuni 67 300 eurot (nelikvedu, tippvarustus Premium). 

Toyota bZ4X brošüüri sirvi SIIT

Toyota bZ4X infot vaata SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.