Toyota esitles oma suurejoonelisi tulevikuplaane

Toyota uus elektrimootoriga sportauto FT-Se jõuab Euroopa tänavatele lähiaastatel.Foto: Toyota

Toyota usub, et liikumislahendusega peab kaasnema valikuvabadus. See on Multi-Path ehk mitmerajaline lähenemisviis, mis hõlmab erinevaid keskkonnasõbralikke sõidukitehnoloogiaid arvestades samal ajal ka piirkonna eripärasid. Toyota Motor Europe Kenshiki 2023 foorumil tutvustasid Toyota üleilmse ja Euroopa tasandi juhid ettevõtte uusimaid sõidukeid ning tehnoloogiaid.

Iga aastaga rohkem elektriajamiga sõidukeid

Täna on Toyota elektriajamiga sõidukite osakaal Euroopas 71 protsenti, järgmisel aastal kasvab see 75 protsendini. 2026. aastaks pakutakse Toyota kaubamärgi all juba 15 heitevaba sõidukit, kusjuures Toyota akutoitel elektrisõidukite osakaal Euroopas kasvab eeldatavasti üle 20 protsendi ja 250 000 sõidukini aastas.

Uus elektrimootorigaToyota FT-3e.Foto: Toyota

Uued elektriautod jõuavad teedele lähiaastatel

Simon Humphries tutvustas mitut uut ideesõidukit, mis seavad end Toyota järgmise põlvkonna akutoitega elektriautode rivi etteotsa. Uus modulaarne disainiarhitektuur ja survevalust veermik, väiksemad komponendid ja uus operatsioonisüsteem Arene annavad disainivabaduse, mis võimaldab kasutajakogemuse veelgi paremaks muuta.

Kenshikil tutvustatud Toyota põnevad akutoitega elektrisõidukid – Toyota FT-Se, Toyota FT-3e, Toyota sport-crossover’i ideeauto ja Toyota linnamaasturi ideeauto – jõuavad Euroopa teedele lähiaastatel.

Kenshikil tutvustati ka uut Toyota elektrilist Sport Crossover ideeautot.Foto: Toyota

Vesinikutehnoloogia areneb pidevalt edasi

Lisaks elektriautodele arendab Toyota edasi ka vesinikustrateegiat. Praegu pakutakse sõiduautode segmendis Miraid, tarbesõidukite sektoris kasutatakse praegust kütuseelementide tehnoloogiat veokitel, bussidel, paatidel ja kastiautodel. Kenshikil tutvustati ka vesinikukütuseelemendiga Toyota Hiluxi prototüüpi.

Vesinikutehnoloogia astub sammu võrra edasi 2026. aastal, kui Toyota toob turule uue, kolmanda põlvkonna kütuseelemendisüsteemidega sõidukid.

Toyota jätkab ka vesinikutehnoloogia arendamisega.Foto: Toyota

Elektrisõidukid teevad tegusid ka Pariisi olümpial

2024. aastal toimuvatel Pariisi olümpiamängudel on Toyota rahvusvahelise olümpia- ja paraolümpiakomitee üleilme liikuvuspartner. Selleks puhuks annab Toyota olümpial kasutamiseks 2650 elektriajamiga sõidukit ning 700 elektrilist “viimase kilomeetri” liikurit.

Toyota Motor Europe’i ärijuht Matt Harrison avaldab, et nende lahenduste hulgas on 250 erivajadustele kohandatud elektriliikurit ehk APM-i (Accessible People Movers), mis kujundati ümber just Pariisi olümpiamängudeks ja mida valmistatakse Euroopas, et Pariisi oludesse paremini sobida. 

“Sõiduk pakub “viimase kilomeetri” teenust ja on mõeldud erivajadustega inimestele. 

Pärast olümpiamänge jäävad elektriliikurid kestliku liikuvuslahendusena Pariisis kasutusele,” lisab Harrison.

Sihid on suured

Toyota soovib Euroopas täieliku süsinikuneutraalsuse saavutada 2040. aastaks ning kogu maailmas 2050. aastaks. Esimesi tulemusi näeb juba varem. 2035. aastaks jõutakse CO2 100% vähenemiseni uute sõidukite müügis ning logistika muutub CO2-vabaks 2040. aastaks. Neljal põhilisel logistikamarsruudil – Belgiast Saksamaale, Prantsusmaale ja Hollandisse on hakatud juba täna kasutama vesinikukütuseelemendiga elektriveokeid, mis vähendab märgatavalt CO2 heitmeid logistikavaldkonnas. 

Toyota Motor Corporationi disaini- ja brändijuht Simon Humphries selgitas ettevõtte mõtteviisi järgmiselt: “Meie jaoks tähendab liikuvus vabadust. Vabadusega kaasnevad võimalused ning Toyota meelest peaksid liikuvusvõimalused olema kõigil inimestel, sõltumata sellest, millises maailma paigas või millises olukorras nad elavad. Mitte kedagi ei tohi liikuvusvõimalusest ilma jätta.“

Elektriajamitega sõidukite valdkonnas on Toyota arendamas mitmekülgsuse strateegiat, mis annab kinnitust mõtteviisile, kus vähese heite ja heitevabasid liikuvuslahendusi luuakse konkreetsete piirkondade vajadusi silmas pidades. Tooted vastavad kliendi vajadustele või kohalikule taristule, olles kättesaadavad kõigile. Nii et kedagi ei jäeta teel süsinikuneutraalsuse poole liikuvusvõimalusest ilma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.