Toyota blogi

USUTLUS Eesti olümpiaujuja Matz Topkin: minu elus on olnud palju selliseid asju, mis alguses tundusid võimatud

Toyota viib olümpiale

Matz TopkinFoto: Toyota

Kuus Balti parasportlast valmistuvad paraolümpiamängudeks, mis toimuvad 2024. aasta 28. augustist kuni 8. septembrini Pariisis. Sportlasi tutvustava sarja avaloos saame tuttavaks Eestit esindava ujuja Matz Topkiniga, kes on, muide, valitsev maailmarekordi omanik.

24-aastasel Tallinnast pärit Topkinil on juba praegu ette näidata aukartust äratav hulk saavutusi. Talle kuuluvad nii Euroopa ujumise meistrivõistluste hõbemedal kui ka 100 meetri seliliujumise maailmarekord. 

Lisaks muljetavaldavatele saavutustele, on Topkin üks äärmiselt lahke, positiivne ja siiras inimene, keda on rõõm kohata. Sõbrad ja lähemad tuttavad teavad teda ka kui meest, kel on esmaklassiline huumorisoon. 

“Minu elus on olnud palju selliseid asju, mis alguses tundusid võimatud, et mida ma võiksin teha, kuni leidsin võimaluse, et need enda jaoks võimalikuks teha,” tõdeb ta ise.

Matz Topkin koos Pariisi paraolümpia maskottidega. Foto: Toyota

Kõike peab ise suutma teha

Topkini sõnul on suur pere talle juba lapsepõlvest saati õpetanud, et ta peab suutma ise kõike teha. Oma edu pandiks peab ta sedagi, et lapsena ei lubanud ema neil päevad läbi arvuti taga istuda, vaid ajas suvel ikka varakult õue. Nii mängis ta koos vennaga jalgpalli või vaatas, kuidas teised rulatasid. 

“Ma ei mäleta konkreetset hetke, millal ma muutusin nii-öelda tippsportlaseks. Ühel hetkel hakkasin võistlema ja vaikselt on see tase kogu aeg stabiilselt üles läinud.” 

Loodus ja vesi on tema jaoks alati olnud olulisel kohal – nii saigi temast ujuja. Ühel hetkel märkas ta, kuidas kõige muu kõrval hakati rääkima võistlustele minekust ja medali võitmise võimalusest. “See võidumoment, kui sa oled poodiumil või medali saanud või kasvõi isikliku rekordi ujunud – need üksikud hetked ongi need, mille jaoks me sporti ja trenni teeme.”

Läheb püüdma iga sportlase suurimat unistust

Topkini kaugeim ja pööraseim unistus seoses paraolümpiaga on midagi sellist, mis ei ole ilmselt võõras ühelegi profisportlastele. “Iga sportlane maailmas unistab sellest, et tuleb olümpiafinaalis maailmarekordiga kullale ja oledki niisugune kõva mees.”

Rääkides oma olümpiaplaanidest, vastas Topkin kindlalt, et need on seotud just selle pöörase unistuse ehk medaliväärilise kohaga. 

Topkini sõnul inimesed enamasti ei mõista, et parasportlane teeb täpselt samamoodi sporti nagu iga teine olümpialane. “Vahet pole, kas see on tavaolümpia või paraolümpia. Et tulla olümpiavõitjaks, on vaja täpselt samamoodi näha 24/7 vaeva. Ka trennivälisel ajal tuleb teha kõik õigesti.”

Inspiratsiooniks tulevastele parasportlastele

Üks paraujuja motodest on selline, mis võiks olla inspiratsiooniks meile kõigile meie igapäevategevuste juures. “Parem targalt puhata kui lollilt rabada,” ütleb Topkin ja lisab selgituseks, et kui on juba tunda, et on olnud rasked trennid ja mingil hetkel muutub see liiga raskeks, siis on parem võtta üks vaba päev. 

“Ma näen, milline mõju inimestele siis on, kui nad näevad mind toimetamas ükskõik millega. Tulevikus loodan, et mind vaadatakse siis vähemalt kui eeskuju järgmise põlvkonna parasportlastele.” 

Toyota toetab Matzi teekonda olümpiale. Foto: Toyota

Toyota toetab kuut Baltimaade parasportlast teekonnal 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängudele, mis toimuvad 28. augustist kuni 8. septembrini. Olümpia- ja paraolümpiamängude rahvusvahelise liikuvuspartnerina soovib Toyota innustada kõiki inimesi saavutama enamat, kui nad arvata oskavad – pürgida edasi ka pärast finišijoone või oma võimete piiri ületamist. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.