USUTLUS Eesti olümpiaujuja Susannah Kaul erilisest suhtest: see on justkui leping minu ja mere vahel!

Toyota viib olümpiale

Eesti paraujuja Susannah Kaul.Foto: Toyota

Kuus Balti parasportlast valmistuvad paraolümpiamängudeks, mis toimuvad 2024. aastal 28. augustist kuni 8. septembrini Pariisis. Sportlasi tutvustava sarja teises loos saame tuttavaks Eestit esindava ujuja Susannah Kauliga (23), kes räägib muuhulgas ka ühest erilisest lepingust.

Tallinnast pärit Susannah jõudis spordi juurde tänu vanematele, kes on ka ise olnud tippsportlased. Kui alguses oli ujumine hobi, siis ajaga on sellest saanud tema elu mõte.

Susannahi senised suurimad saavutused on pronksmedal 50 meetri vabaujumises 2017. aasta maailmameistrivõistlustel ja Euroopa meistrivõistluste hõbe 2020. aastal.

Susannahi aitab olümpiale Toyota. Foto: Toyota

Spordis võiks mõelda ja unistada suuremalt

Paraujujana on tema sõnul kõige raskem olnud endasse uskumine ja suurte eesmärkide seadmine. “Tihtipeale võiks spordis mõelda ja unistada suuremalt. Kõige olulisemaks pean seda, et ujuksin olümpial isiklikud rekordid. See on number üks ja sellest allapoole kindlasti minna ei saa,” räägib Susannah.

Heaks ujujaks teeb tema sõnul suur teotahe, töökus ja rutiinitaluvus. “Need on omadused, mis sul peavad olemas olema sellepärast, et sa oled sportlane 24/7, mitte ainult kaks tundi trennis.” 

Susannah Kaul Video: Toyota

Spordipiiga sõnul eristab harrastajat, sportlast ja tippsportlast see, kuidas magada ja süüa või seegi, mida vabal ajal teha ja prioriteetseks pidada. “Sa annad nii palju ja saad tegelikult nii vähe. Aga see üks hetk, kui võidad või teed rekordi, siis saad aru, et selle tunde nimel sa seda kõike igapäevaselt teedki. See ongi see, mis muudab selle nii eriliseks.” 

Susannahi hinnangul moodustab tippspordist 98 protsenti töö, vaev ja valu ning kaks protsenti see, kui kõik õigel ajal õiges kohas õnnestub.  

Armastus mere ja arhitektuuri vastu

Oma argipäevi kirjeldab Susannah kiirete ja tempokatena, kuhu tuleb mahutada ujumistreeningud, jõusaal, loengud, õppimine ja muud igapäevatoimingud. Lisaks ujumisele on tema suureks kireks joonistamine ja arhitektuur. “Üritan õpingute jaoks kätt soojas hoida ja midagi vahepeal kristeldada või joonistada.”

Ujumine moodustab Susannahi elust suurema osa. Foto: Toyota

Koht, kus ta käib end laadimas, on aga loodus. Just metsarajad on Susannahi esimene kontakt rahutundega, kus energia muudab suunda ja hakkab akudesse tagasi voolama. Aga mis talle metsaradadest veelgi enam rahu ja ilu pakub, on meri. 

“Mul on see kiiks, et pean iga kord, kui paati või mere äärde satun, saama vett katsuda. Vahet ei ole, mis aastaaeg parasjagu on, vett katsuda tahan ma ikka. See on justkui leping minu ja mere vahel, et oleme teineteise jaoks olemas. Tema mulle enesekindlust ja meelerahu andes ja mina hoolitsemas selle eest, et hea energia püsima jääks.” 

Susannah märgib samas, et armastus vee ja mere vastu ei ole üldse seotud sellega, et ta on ujuja. “See lihtsalt on olnud ja jääb nii.”  

Toyota toetab kuut Baltimaade parasportlast teekonnal 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängudele, mis toimuvad 28. augustist kuni 8. septembrini. Olümpia- ja paraolümpiamängude rahvusvahelise liikuvuspartnerina soovib Toyota innustada kõiki inimesi saavutama enamat, kui nad arvata oskavad – pürgida edasi ka pärast finišijoone või oma võimete piiri ületamist. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.