USUTLUS Leedu parasportlane Aušra Garunkšnyté ühest reeglist: mitte mingeid tarbetuid peatusi!

Toyota viib olümpiale

Leedu parasportlane Aušra Garunkšnyté.Foto: Toyota

Kuus Toyota Balti paraolümpiatiimi sportlast valmistuvad paraolümpiamängudeks, mis toimuvad 2024. aastal 28. augustist kuni 8. septembrini Pariisis. Sportlasi tutvustava sarja neljanda loo kangelane on Leedut esindav maratonijooksja Aušra Garunkšnyté (31).

Maratoonar Aušra võtab jooksmist väga tõsiselt. Lausa nii tõsiselt, et ta oli esimene Leedu sportlane, kes täitis Tokyo paraolümpiamängude normi. Londoni maratonil jooksis ta sõna otseses mõttes üle oma publikuhirmust ja saavutas neljanda koha. 

Märkamata jäänud finišijoon

“Kui jooksin esimest korda maratoni Londoni tänavatel, pelgasin väga juubeldavaid rahvahulki, sest Leedus sellist asja ei ole. See hirmutas mind väga, kuna mulle tundus, et nad sunnivad mind jooksma väga kiiresti,” meenutab Aušra. See ajas rütmi sassi, mis tähendas seda, et tuli jooksu pealt õppida publikut mitte kuulama. 

Nii ei saanud Aušra tükk aega aru, et oli finišijoone juba ammu ületanud. Ta ei näinud teisi enda ümber ja tahtis lihtsalt võimalikult kiiresti puhkealasse jõuda. Tänu sellele kogemusele teab ta, et kui piisavalt pühenduda ja tahtmist jätkub, siis on kõik võimalik.

Ta oli esimene Leedu sportlane, kes täitis Tokyo paraolümpiamängude normi. Foto: Toyota

Tavaline lapsepõlv sillutas tee tippsporti

Aušra on sündinud ja kasvanud Ukmergés. Tema lapsepõlv möödus seitsmenda eluaastani sünnikodus, kuid siis pidi ta minema teise linna kooli. Kolimise põhjuseks on Aušra nägemispuue, mille tõttu on ta peaaegu pime. 

Nägemispuude pärast ei ole teda kunagi teisiti koheldud. “Lapsena kasvasin üles nagu iga teine laps ja enne kooli minekut ei saanud ma üldse aru, et olen teistest kuidagi erinev,” sõnab Aušra.

Ta ei näe vasaku silmaga üldse ja parema silmaga vaid kuus protsenti. Ometi ei ole see teda takistanud täisväärtuslikku elu elamast ega ka spordikõrgustesse jõudmast. Nagu Londonis tegi ta mullu hea tulemuse ka Kopenhaageni maratonil, kus sai kirja aja 3 tundi, 15 minutit ja 44 sekundit.

Sportlase karjääris on oluline oma hirmudest üle saada

Sportima hakkas Aušra tänu teiste julgustusele. “Olen alati arvanud, et on puudega inimesi, kes ei julge liikuma hakata, sest pelgavad läbikukkumist. Minu soovitus on abi küsida ja pihta hakata,” ärgitab ta kõiki oma hirmudest üle saama. 

Kui Aušra parasjagu ei jookse pikka distantsi, siis puhkab ta hobuse seljas jalgu või ratsutab koos sõpradega.

Leedus olles käib ta akusid laadimas Vilniuse sees 162 hektaril laiutavas Vingise pargis. “See on minu paik, kus ma tunnen rõõmu ja saan sõpradega koos aega veeta.” 

Aušra sõnul muutub Vingise pargis pisut sportlikumaks ka kõige laisem inimene, sest seal on kilomeetrite viisi teid ja sportimiseks vajalikke seadmeid. Pargis asuv treeningväljak on aga koht, mis toob kokku nii harrastajad kui profisportlased – ja seal tekkiv omavaheline side on tema jaoks oluline. 

Au esindada oma riiki

“Mul on üks reegel: mitte mingeid tarbetuid peatusi,” kirjutas Aušra tänavu märtsis sotsiaalmeedias, kuid lisas juurde, et mõnikord teeb siiski peatusi, et paar minutit mõne teda peatanud inimesega suhelda.

“Täna peatas mind üks mees, kes ütles, et näeb mind pidevalt jooksmas. Ta tahtis lihtsalt teada, miks ma seda teen. Pikemalt mõtlemata vastasin talle, et teen seda, sest mul on au esindada Leedut.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.