Suur lugu

Paula videoblogi 4. osa: mida õpetati rajakoolitusel ja mis juhtus mannergute mõõduvõtul?

Ainult oma tarkusega sõites on võimalik aega parandada, aga samas tuleb piir lõpuks ette ja oht on hoopis sisse harjutada valed sõiduvõtted. Mõistlik on pöörduda asjatundjate poole pigem varem kui hiljem.

Rajakülastuse alguspäevil sain jutule TT Motorspordiga, kes pakkus välja, et võiks võtta plaani ühe rajakoolituse, et käia läbi olulisemad punktid ja õppida päriselt hästi sõitma. Otsustasin selle võimaluse jätta nendeks päevadeks, kui BMW ei ole enam lootusetult maadligi, all on korralikud rehvid ning sees manuaalkast.

Käigukasti saaga sai juba eelmises videos läbi käidud. Rehvide osas otsustasime Westlake’ide kasuks, kuna need on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Poolslikke rehve selles hinnaklassis kuigi palju pole ning kuival rajal algajana sõitmiseks sobivad hästi. Mõõduks oli 235/40 R18.

Madalat BMWd enam ei ole

Selleks, et uued rehvid koopasse ka ära mahuksid, tuli autot tõsta ligi 5 sentimeetrit, mis tähendab, et nüüdseks on kuldne bemm peaaegu originaalkliirensiga ja igapäevasõiduks mõeldud Lexus on nüüdseks mu kõige madalam sõitev auto…

Auto on palju kõrgem kui varem. Visuaalselt nii ei tundu, sest laiad rehvid täidavad kogu koopa.

Tõsta oleks võinud rohkemgi, aga hetkel all olevad odavad coilover’id lihtsalt rohkem ei lase ning samas on piisavalt pehmed, et rajal käis rehv päris toorelt koopasse. Enne rajale minekut võõpasin rehvimarkeriga valged kirjad ka peale, et näeks rohkem “racing” välja, aga kaks tundi tööd lõppes sellega, et pool kirjast hõõrus ennast koopaservadesse.

Rajakoolitus algas põhitõdedega. Proovisime sidega kiivrit, mis tagantjärele tundus tõesti mõistlikum lahendus, sest keskendumisvõime on parem. Kui juhendajat kõrval pole, siis muidugi pole suures plaanis ka vahet, kas sul juhe kiivris on või mitte.

Ühtlasi aitas Tenel paika panna istumisasendi. Minu jaoks uus nipp oli see, et kui seljatuge pisut taha lasta, turvavöö lukku tõmmata ja siis seljatoega üles sõita, hoiab vöö sind kenasti istmes. Ääretult mugav.

Eelmise korra hea ringiaeg oli vist joppamine

Esialgu lasi Tenel mul lihtsalt paar ringi sõita, et vaadata, kuidas ma sõidan. Peagi sai selgeks, et see 1:42, mis eelmine kord välja võlutud sai, oli siiski hea joppamise tulemus, sest üldplaanis sõitsin ma siiski kurvid kandiliseks ja sidusat sõidustiili mul eriti ei olnud.

Niisiis käisime läbi trajektoori, kõik need kohad, mis minu jaoks olid segased ja ma polnud kunagi päris kindel, kuidas neid kurve võtma peaks. Õppisime, kuidas kurve mitte kandiliseks sõita, rada kogu ulatuses ära kasutada ning sõitu ühtlasemaks saada.

Tenel TT Motorspordist ja Paula eduka koolituse järel.

Võtmesõnaks oli seal see, et tuli sammu võrra ette mõelda – mitte keskenduda sellele kurvile, kus sa parasjagu kökerdad, vaid juba mõelda, mis su järgmine samm on ning nii sõitu ühtlustada. Muidu oli umbes selline tunne, et tulid kurvis välja ja hakkasid mõtlema, et no nii, mis me nüüd edasi teeme.

See muidugi oli võimalik peale seda, kui kurvide läbimise tehnika oli teoorias selge ja ei pidanud kurvis olles mõtlema, kust ja kuidas seda täpsemalt võtta.

Mõned ergonoomikavead on sees

Ühtlasi sai selgeks, et käigukangi ja istme kombinatsioon pole minu jaoks kõige mõistlikum. Uued sportistmed, mis me hiljuti sisse istutasime, on minu kere jaoks pisut liiga laiad, seega küljepadi ulatub sinna, kus tahaks olla minu küünarnukk kui ma käiku vahetan. Selle vastu aitaks pikem käigukang ja noh, ideaalis need istmed, kus küljepadjad sind armsasti kallistavad.

Koolituse lõpuks suutsin ma sõita ühtlaselt 1:42 aega ning peamine võit oligi see, et tundsin ennast lõpuks rajal kindlamalt ja teadsin, mida teha ning kuidas. Kes vähegi rajasõidust huvi tunneb, võib julgelt TT Motorspordi poole pöörduda – Tenel on äärmiselt tore ning abivalmis.

Viimases YouTube’i videos on väike ülevaade ka Mannergute Mõõduvõtust ning ehkki see videost välja ei tule, aitas Tenel meid ka seal pakilisemate asjadega, mis meie E36-ga nokitsemist vajasid.

“Mis puutub blondi piffi ja tema kuldsesse bemmi, siis…”

TT Motorsport on tegutsenud selle nime all 4 aastat, kuid tegevust alustati juba 6 aastat tagasi. Oma rajakoolitustele ootavadki nad Paula suguseid ringrajaentusiaste, kes tahaksid oma oskusi täiendada.

Kõik need teadmised ja oskused tulevad kasuks ka tänavaliikluses ja muudavad seda ohutumaks. TT Motorspordi eestvedajaks on Tenel Tilk, kellel on ringrajakoolituse tausta juba rohkem kui 6 aastat.

“Mis puutub blondi piffi ja tema kuldsesse bemmi, siis arenguruumi on veel mõlemas, kuid juba on saavutatud üle Eesti keskmise tase,” võtab Tenel koolituse kokku. “Paula puhul on lihtne see, et ta oli enne koolitust sõitnud üksnes mõned rajaõhtud ning valede sõiduvõtete ümber voolimine oli lihtne,” tõdeb Tenel. Nullist on koolitusega kõige lihtsam alustada.

Kes tunneb, et tahaks ka koolitusele minna, aga stance BMW’d kõrgeks tõsta ei raatsi, siis pole põhjust muretseda – kohapeal saab koolitust läbida ka olemasolevate koolitusautodega. Piisab üksnes pealehakkamisest!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.