Suur lugu

Videoblogi 2. osa: Paula sõitis oma ringraja projektiga esimese ajasõidu ja selgusid kõige suuremad kitsaskohad

Fotod: Paula Johanna Adamson

Lühikokkuvõte: Paula Johanna madaldatud linnabemm hakkab järgnevate kuudega transformeeruma mõnusaks ja aina kiiremaks rajal käimise autoks. Koos videoblogi ja kõige kaasnevaga.

Esimest osa saad lugeda ja vaadata SIIT. Nüüdseks on esimesed rajaringid tehtud ja aeg on kokku võtta, mis on autoga senimaani tehtud, kuidas rajasõidud läksid ning mis on edasised plaanid.

Esimene ringrajaproov pidi olema võimalikult originaalilähedase või vähemalt selle konditsiooni, nagu ta minu käes viimased paar aastat olnud on, lähedane.

Pidurid uued, aga tavalised

Pidurid olid kulunud, seega sai välja vahetatud nii kettad kui ka klotsid. Mingit edutamist selles osas ei toimunud – alla sai pandud 2-liitrise BMW E46 tehaselahendus.

Tegu on pigem väiksemate ketastega, millele kuumus eriti meeltmööda ei ole ning mis kuumast peast väga hästi seisma ei taha jääda.

Küll aga oli lootust, et kestavad kauem, kui vana kulunud komplekt. Pidurite ja vedelike vahetusega aitas viimasel minutil hädast välja Est Coast Customs.

Rajaaeg on nüüd paika pandud ja seda tuleb hakata iga sõiduga parandama.

Rajaautode puhul kasutatakse üldjuhul karmimaid kettaid, mis on tehtud materjalist, mis hakkab kuumenedes paremini tööle ning peavad kõrgetel temperatuuridel paremini vastu võrreldes tänavasõiduks mõeldud piduritega.

Pidurite vahetamise käigus sai välja vahetatud ka pidurivedelik. Uus vedelik on samuti tänavasõidu suunitlusega, st keemistemperatuur on madalam, kui rajasõiduks mõeldud vedelikul. Ühtlasi sai vahetatud jahutusvedelik.

Rehvid valisime samuti odavad, et oleks aus

Bemmil olid all rehvid, mis olid sinna alla pandud eelkõige madalduse eesmärgiga. See tähendab, et tegu oli odavate ja üsna rumala mõõduga rehvidega, millega rajal head pidamist ei saavuta. Et eesmärgiks oli hoida sama seisukorda, vahetasime ohtliku piirini kulunud rehvid (tulenes peamiselt puudulikust sillastendist, mis nüüdseks on samuti korda aetud) uute, samas mõõdus odavate rehvide vastu.

Tavarehvidel on külgseinad pehmevõitu ning kuluvad kõrge temperatuuri juures palju kiiremini, kontaktpind maaga on väiksem.

Mida slick’im rehv, seda suurem on kontaktpind maaga. Teadupärast on vormelirehvid põhimõtteliselt mustrita kummikettad, mille eesmärk ongi saavutada maksimaalne pidamine asfaldil.

Tänavarehv peab olema vastupidavam, tekitama vähem müra ning kestma kümneid tuhandeid kilomeetreid ning rinda pistma erinevate pinnakatete ja ilmatingimustega. Rajal on peamiselt oluline saavutada vastavalt keskkonnale võimalikult hea pidamine, olgu selleks märg või kuiv rada, asfalt või kruus.

Blacklion, olete kuulnud?

Esimeseks rajakatseks alla pandud odavad tänavarehvid on Blacklionid mõõduga 215/35  R18. Kuldsel bemmil on all 18-tollised ning 8 tolli laiad veljed, millele saaks panna ka 225 või 235 laia rehvi, ent tänase madaldusega ei mahuks see kuidagi koopasse ära.

Sellises seades auto alla normaalne võidusõiduks sobiv rehv ei mahu.

Oli raske ette arvata, kuidas need rehvid rajal kestavad, kuidas on pidamisega ning kuidas nad käituvad temperatuurimuutuste juures. Meie üllatuseks – rehvid ei hakanud rajal kõrgema temperatuuriga ülihelikiirusel hävima, küll aga sai selgeks, et vihmaga pole neil mingit pidamist.

Sportistmed aitasid… natuke

Tähelepanekutest rajal võiks välja tuua, et auto vajub ebameeldivalt palju ning sellest tulenevalt oli tavalistes istmetes püsimine komplitseeritud.

See paranes mõnevõrra teisel korral rajal käies, kui istmed olid vahetatud sportlikumate vastu, kuid tõtt-öelda olen ma piisavalt pisike, et ka sportistmete vahel on loksumist piisavalt palju ning oleks tore, kui oleks toetavamad külgpadjad.

Rehvidel jäi kuival asfaldil puudu pidamisest ning märjal asfaldil polnud seda ollagi. Jõudu on ebameeldivalt vähe ning automaatkast ei vahetanud käike kuigi optimaalselt ning tagatipuks läks avariirežiimi enne, kui jõudsime pidurid ja rehvid viimase piirini kuumaks saada.

Õnneks saime TT Motorspordilt abi veakoodide kustutamisega, tänu millele oli võimalik autoga normaalselt koju sõita.

Esimesed kitsaskohad on nüüd teada

Sellest tulenevalt on ka selge, millised muudatused on nüüd esmajoones olulised. Esiteks tuleks välja vahetada elu näinud automaatkast manuaali vastu. Autot tuleks pisut tõsta, et see mahutaks koopasse korraliku rehvi, sest isegi praegu käib jaburalt madal rehv konarustel värskelt värvitud koobastesse.

Rehvivalikul tuleks aga silmas pidada, et lisaks rajasõidule peaks olema autoga mõistlik sõita ka igapäevaselt tänavasõitu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.