Arvamus

Jakob Rosin: Rahu. Häält tegevad elektriautod päästavad elusid

Foto: kuvatõmmis/YouTube/Jaguar.

Euroopa Liit on otsustanud, et keelab esimesest juulist elektriautodel vaikselt sõita. Süsteem, mida kutsutakse AVASiks teeb häält, kui auto liigub 20 kilomeetrit tunnis või vähem. Lühidalt öeldes hakkab see lahendus elusid päästma.

Säärane süsteem on elektriautodes eksisteerinud juba mõnda aega. Olete kuulnud vilisevat Nissan Leafi? Ta ei vilise seepärast, et nad ei osanud tehases vilinat ära võtta, vaid viliseb seepärast, et autot märgataks.

“No ära vahi telefoni koguaeg ja märkad!” Aga vot, ei märka. Ainuüksi Eestis on iga päev tänavatel liikumas tuhandeid nägemispuudega inimesi, kes tuginevad orienteerumisel ja ellujäämisel oma kuulmisele. Kui sa ikka kuuled, et vasakult läheneb auto, siis sa päris selle teele ei astu. Kui tegu on aga  hiirvaikselt hiiliva elektriautoga, ei teagi sa, et kusagilt üldse mingi auto läheneb.

Osadel sõidukitel sai kunstlikult tekitatud heli aga välja lülitada. Nüüd keelab Euroopa Liit selle 1. juulist ära. Uudis pälvis paljude elektriauto omanike seas pahameelt ning hoobilt lasti lendu jutt mürareostusest ja kuidas nii ei saa ju elada, kui auto häält teeb.

Sõbrad, võtame nüüd rahulikult. Kui me tõesti mürareostuse pärast muretseksime, alustaksime me nende tüüpide demonteerimisest, kes oma läriseva mootorrattaga surnuaiast möödudes enneaegse hingedepäeva korraldavad, sest nende ägeda ratta nägemisest ei piisa, seda peab tundma ja kuulma isegi teises ilmas.

Euroopa Liidu seadus ütleb ka, et aeglane elektriauto peab tegema vähemalt 56 detsibellist heli. See on umbes sama lärmakas kui mõni viisakam restoran või õhukonditsioneer su magamistoas. Need egomotikad teevad enam-vähem 100-detsibellist lärmi.

Kohustusliku heli kasuks mängib ka uus disainilava, millega autotootjad mängima saavad hakata. Kas disainida aeglaselt sõitva auto heli sahinaks, mühinaks või hoopis futuristlikuks, nagu Jaguar tegi?

Nii et kokkuvõttes tekitab uus regulatsioon loomulikult helisid juurde, aga kindlasti mitte müra, mis kõiki ümbritsejaid häirima hakkaks. Ja kui ühel päeval on meie ümbruses ainult elektrilised sõidukid ning üldine müratase linnades madal, äkki saame oma autode hoiatussüsteemid välja lülitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.