Arvamus

Kuidas mitte olla see inimene, keda kõik bussis vihkavad

Ma olen Tallinn-Tartu otsasid erinevate bussifirmadega läbinud kokku rohkem, kui keegi kokku jõuaks lugeda ning iga kord, kui bussisõit jälle ette võtta tuleb, tuleb tegemist teha nende inimestega.

Need on need inimesed, kes oleks justkui esimest korda kodust välja lastud või kes tõstavad esimest korda elus jala bussi. Nad ei oska seal käituda, ajavad kõik närvi ja ei saa ise arugi, et nad midagi valesti teevad.

Oleks mul õigust, või ülearust jõudu, tõstaksin nad kõik keset maanteed maha. Kuna seda aga pole, siis palun, kallid uued bussisõitjad, siin on etikett, kuid bussis käituma peaks.

Bussi oodates

Jaapanlased on ühistranspordi ootamise kuidagi ära õppinud, eestlastel on veel pikk aeg minna. Veel mõni minut enne seda, kui buss peatusesse jõuab, on pooltel reisijatel siiralt savi, kas buss üldse tuleb. See hetk kui esitulesid aga nurga tagant näha on, joostakse tormi. Vahet pole sellel, kes ja kui kaua juba ilusti seal oodanud, kus bussi uks avaneb, alati leidub mõni mitte-nii-meeldiva välimusega härrasmees või kolme turukotiga proua, kes peab ilmtingimata esimesena bussi saama ja end rahvahulgast läbi murdma.

Ära ole see inimene. Sul on (suure tõenäosusega) kindlaks määratud istekoht. Kui sa ei vaevunud end kahe suitsupausi vahel järjekorda võtma, siis püsi järjekorra lõpus. Keegi ei jaksa su tunglemisega tegeleda. Ole inimene ja püsi vagusi, küll sa mahud bussi.

Lisaks sellele tasub teada, et enamus bussijuhid ei müü sulle ka piletit enne, kui kõik piletiga reisijad peal on. Seega kui sul piletit taskus pole, siis püsi järjekorra lõpus.

Bussi minnes

Kui lähed bussi peale algpeatuses, siis suurt matemaatikat teha pole. Uuri pileti pealt, kus su istekoht ja istu sinna maha. Ning päriselt, istu maha, mitte ära jää keset vahekäiku seisma. See on ainus tee, mis teised reisijad nende kohani viib ning kui sina seal kohmitsed ja üritad kolme kotti pagasiriiulisse panna (mis oleks tulnud tegelikult bussi alla panna), siis viivad lihtsalt kõigi aega.

Istu maha, lase inimesed mööda ja siis sul on mitu head tundi, et asjad tetrist mängides riiulisse ära mahutada.

Kui tulled aga bussi liini keskel, siis tasuks suuresti käituda samuti. Kui sul on kindlaks määratud koht, siis leia see ja istu maha, ära jää juhiga juttu vestma, sest avatud esiukse tõttu on esireas istuvad inimesed silmi peast ära külmetamas.

Kui sul aga kindlaksmääratud kohta pole ja pead ühe bussi leidma, siis pane tähele järgmist:

  • Ära sega magajat. Kui keegi (ülbe) inimene on endale kaks kohta hõivanud ja magab üle nende, kuid paar rida eemal on vaba koht, kuhu sa saad istuda, siis mine istu sinna. Ära torgi magavat inimest, ju tal oli raske õhtu.
  • Istu lihtsalt maha. Ära tammu mööda bussi edasi-tagasi, analüüsides, kus oleks statistiliselt kõige parem istuda. Need kõik kohad on ebamugavad ja kitsad. Leia lihtsalt koht ja ole seal. Tammumine häirib teisi, eriti kui oma suure märsiga neile iga kord mööda minnes vastu pead virutad.

Bussis olles

On täiesti uskumatu, et osad reisijad ei mõista bussis üldiseid viisakusreegleid. Sisuliselt on need reeglid samad, kui koolis või avatud kontoris:

  • Räägi veel umbes poole vaiksemalt, kui arvad, et peaksid. Keegi ei taha kuulda üle bussi juttu sellest, kes on Võru suurim lehtsaba (true story).
  • Keera oma päike kinni. Kui sõidad bussis pimedal ajal, siis ole inimene ja keera läpaka ekraani heledus veidi alla. Sina oled juba ära pimestatud, kuid varsti ei näe midagi enam ka bussi teises otsas olevad inimesed.
  • Su telefon peaks olema veel vaiksem kui sina. Keegi ei taha kuulda püramiidskeemi promoklippi või kõige värskemat popplugu, mis su telefonist kostub. Kui sul kõrvaklappe pole, siis ei tohiks su telefon piuksugi teha, selle hulka kuuluvad ka helinad ja Messengeri kilkavad hääled.
  • Hoia oma iste üleval. Kui keegi su taga istub, siis su istme seljatugi langeda ei tohi. Seal on niigi kitsas, seega kannata ära ja ära lösuta.
  • Lõhnad on halvad, nii sinu kui ka su toidu omad. Kui sa pole viimased paar päeva duši alla jõudnud, siis ei tasuks ilmselt ka bussi ronida. Niisamuti, kui sa arvad, et kalamari ja angerjad on head asjad, mida bussis süüa, siis mõtle uuesti.

Ära ole osa probleemist, ole osa lahendusest. Jaga seda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.