Arvamus

Ronald Liive: lugu sellest, kuidas ma armusin elektriautodesse

Arvamusloo autor sõitis Hyundai Kona elektriautoga.Foto: Ronald Liive

Sõitsin eelmine nädalavahetus elektriautoga ja ma armusin elektrikatesse kohe ära. Muide, see konkreetne auto, millega ma sõitsin, oli halb ja seda ei soovita ma osta.

Olen 100% kindel, et minu järgmine auto on elektrikas, ja kui see ei peaks nii minema, siis prindin selle artikli välja ning söön paberi, millel artikkel on ära.

Aga kohe tõsimeeli, kõik fossiilkütustega autosid omavad inimesed peaksid elektriautosid proovima, et näha kui mõnusad ja lahedad on elektrikad. Seda, et elektriauto sõiduulatus on väike, ei saa enam ammu rääkida.

Ja kui keegi seda räägib, siis ta on lihtsalt kibestunud. Sõita ühe akutäiega Tallinnast Kuressaarde ning jõuda veel sama akuga mandrile tagasi, mida veel tahta?

Ma armusin elektriautodesse pelgalt seetõttu, et sõitsin ühega mõned päevad ja nägin, et isegi kehvema otsa elektrikas on enamikest fossiilkütusega sõitvatest autodest parem.

Kona mulle ikkaüldse ei meeldinud

Elektriauto usku pööras mind Hyundai Kona, mille arvustust saad lugeda siit. Kuigi kolleeg leidis eelmise aasta detsembris, et Kona on ostmist väärt, siis mina ütlen, et mina temaga küll nõus ei ole, aga minge vaadake kindlasti ise üle

Autona on tal mitmeid puudujääke, alustades kas või sellest, et pagasiluugi sulgemiseks tehtud avause plastikust kate kukkus proovisõiduautol lihtsalt küljest ära. Üks peamisi probleeme on, et autol väga palju liiga odavat plastikut.

Veel häiris mind seegi, vist isegi kõige rohkem, et salongimüra on Konal metsikult palju. Mu fossiilkütusega sõitev auto ei ole kuidagi preemiumklassi oma, aga Kona tagastamise järgselt tundus nagu oleksin enda Škodaga sõites sattunud helikindlasse ruumi.

Minu vajaduste jaoks on Konas väga vähe ruumi ehk pagasi osas pidin suuri kompromisse tegema.

Hyundai Konaga ei pea sõiduulatuse ärevust tundma.Foto: Ronald Liive

Olen varem elektriautodes olnud vaid kaassõitja. Juhina on pedaalide tundlikkus ja äkiline reaktsioon midagi, millest ma tunnen enda autos puudust. See, et auto paneb kiirendi (loe gaasipedaali) vajutamisel kohe kohalt minema, teeb maanteedel rallitajatele silmad ette.

Mingisest sõiduulatuse ärevusest (range anxiety) ei saa ka enam rääkida. Normaalselt sõites, mitte pedaale kogu aeg tallates, sõidab Konaga või õigupoolest kõigi tänapäevaste elektriautodega, ilusti piisava vahemaa ära.

Näita mulle inimest, kes tahab istuda autos järjest üle 350 kilomeetri? Isegi Riiga sõites tahame me kõik ju Pärnus ühe korraliku Steffani pitsa süüa ja veidi jalgu sirutada.

Sa ju pargid niikuinii

Sel ajal, mil auto niikuinii pargib, saab seda laadida. Boonusena saab auto salongi laadimise ajal hoida just endale meelepärase temperatuuri juures, möödanik on see, kui pead talvel auto enne väljasõitu panema kümme minutit varem sooja.

Okei, Steffani restorani läheduses hetkel veel ühtegi laadijat ei ole, aga see on vaid aja küsimus ja varsti-varsti avatakse Pärnus IONITY kiirlaadija ning ka Tesla oma. Lisaks on ka ELMO uus omanik lubanud piisavas koguses laadijaid uuendada, et nad toetaksid kiiremaid laadimiskiiruseid.

Ehk 2019. aasta detsembris on kõik justkui valmis ning olemas ja mitte ükski inimene ei peaks enam fossiilkütusel sõitvat autot ostma. Olgu, ainus põhjus on see, et turul on veel liiga vähe soodsaid valikuid.

Isegi kui jätta Kona miinused kõrvale, siis ei ole see minu vajadustele vastav auto, peamine põhjus on mahutavuses. Aga Audi e-tron on jällegi ideaalne, väga ruumikas ja eeldatavasti on seal ka salongimüra vähendamisele mõeldud. Aga no kuidagi ei raatsi ega taha osta autot, mille hind algab 80 000 eurost.

Õnneks on väga suur hulk autotootjaid öelnud, et juba järgmisest aastast hakkavad nad müüma senisest soodsamaid elektriautosid. Autotootjad, palun ärge valmistage meile pettumust ja palun ostke keegi mu praegune auto ära.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.