Elektriautod

Audi RS Q e-tron: elektriline Dakari ralli auto pani konkurendid sõna võtma

Fotod: Audi

Rubriiki toetab

Möödunud nädalavahetusel lõppes järjekordne Dakari ralli. Esimest korda võttis Audi osa eraldi Dakari jaoks ehitatud elektrilise maasturiga RS Q e-tron, mis oli nii kiire, et rivaalid soovivad järgmiseks aastaks paremat autode võimekuse tasakaalustamist.

Lõppenud kõrberalli võitis autode kategoorias Toyota oma Gazoo Racing tehasemeeskonnaga. Katarist pärit juht Nasser Al-Attiyah koos kaardilugeja Matthieu Baumeliga läbis ralli 38 tunni ja 33 minutiga, edestades Prodrive meeskonna Sebastien Loebi 27 minutiga. Kolmanda koha saavutas Yazeed Al Rajhi, samuti Toyotaga, kuid mitte tehasemeeskonna eest.

Kuhu jäi aga Audi elektriline debüüt? Autode klassis saavutas Mattias Ekström kaardilugeja Emil Bergkvistiga üheksanda koha. Liidrist jäädi maha 2 tunni ja 42 minuti jagu. Esmapilgul, vaid üldtulemusi vaadates, polnud Audil just kõige parem tulemus. Kuid reaalsuses on konkurendid juba Audi kiiruse osas sõna võtnud.

Audi RS Q e-tron sõidab vaid elektrimootorite jõul, kuid akusid laetakse 2-liitrise TFSI bensiinimootoriga

Üldvõit jäi kaugeks, kuid kiirus oli olemas

Nimelt läbis Audi RS Q e-tron viimasest neljast kiiruskatset kolm kõige kiiremini. Kokku suudeti kaheteistkümnest etapist võita neli. Ralli teisel päeval vigastas üks Audidest tagumist vasakut vedrustust ja velge ning pidi ootama parandusrekka jõudmist enne kiiruskatse jätkamist.

Samuti esines kõikidel Audidel ralli alguses ka probleeme navigeerimisega, mis röövisid küllalt aega, et poodiumikohtade konkurents enam realistlik kahjuks polnud. Õnneks pöördus Audide õnn, kui ralli teises pooles võideti pooled kiiruskatsed.

Kui Audi RS Q e-tron elektrimaasturid hoo sisse said, olid nad nii kiired, et poodiumile jõudnud konkurendid olid pärast ralli lõppu mures järgmise aasta sõidu pärast.

Ralli legend Carlos Sainz saavutas Audide seas teise koha ja jäi autode üldarvestuses kaheteistkümnendaks

Konkurendid loodavad FIA tasakaalustamisele

Prodrive’i juht David Richards ütles intervjuus Autosport ajakirjale, et Audi võib tulevikus konkurentsile joone alla tõmmata. “See aasta oli heitlus meie ja Toyota vahel, kuid kõik teavad, et Audi on kiirem kui ükski teine auto siin,” sõnas Richards.

“Audi on kiireim auto pika puuga ja me peame leidma hea tasakaalu,” lisas Prodrive’i juht. “Hetkel on FIA’l väga raske seda kontrollida, kui sul on uus tehnoloogia. Me peame leidma balansi, et kõikide oleks võimalus ja see on FIA töö. Vastasel juhul tuleb Audi ja tapab kõik konkurentsi.”

Prodrive’i edestanud ja ralli võitnud Toyota Gazoo Racing Dakari meeskonna juht Glyn Hall liitus oma konkurendi arvamusega. “Probleem on selles, et Audi näitas väga hästi, kui kiired nad on,” lisas Hall. “Me peame Audi sooritust detailsemalt analüüsima, sest nad on 200 kg raskemad, kuid siiski meist kiiremad.”

Mõistagi on FIA’l vaja teha palju tööd enne järgmise aasta Dakari rallit. Autode kiiruse tasakaalustamine on alati keeruline, kui mängus on erinevad jõuallikad ja tehnoloogiad. Pärast esimest rallit Audi RS Q e-troni jaoks, on aga selge, et elektrimootoritega maastur on kõrberallil vägagi konkurentsi võimeline.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.