BMW ehitab 100 vesinikkütusel sõitvat linnamaasturit X5

Fotod: BMW

Saksa autotootja BMW toodab sel aastal testimiseks 100 luksuslikku vesinikmaasturit iX5 Hydrogen, mida esimest korda võis ideeautona näha 2019. aastal Frankfurdis peetud rahvusvahelisel autonäitusel.

BMW AG juhatuse esimees Oliver Zipse sõnul on vesinik universaalne energiaallikas, millel on oluline roll üleminekul taastuvenergiale ja seega ka kliima kaitsmisel. „Vesinik on üks tõhusamaid viise taastuvenergia salvestamiseks ja transportimiseks ning on puuduv pusletükk kliimaneutraalse liikuvuse tagamisel,” ütles Zipse.

BMW iX5 Hydrogeni kapoti all on elektrimootor, mis ammutab energiat vesiniku ja hapniku vahelisest keemilisest reaktsioonist. Kõrvalproduktina tekib vesi, mis suunatakse väliskeskkonda.

Vesinikkütusega auto sõidumugavus ja -müra sarnanevad elektriauto omadega, eelis seisneb aga kiires tankimises: ligi kuus kilogrammi mahutavate, 700-baarist rõhku taluvate süsinikplastist balloonide täitmine võtab aega 3–4 minutit. Sellest piisab WLTP-tsükli kohaselt 504 kilomeetri läbimiseks.

Vesiniku jõul on elektrimootor võimeline sõitjale pakkuma võimsust 125 kW ehk 170 hobujõudu, autosse paigaldatud täiendava elektriaku ja eDrive-tehnoloogia abil küünib vesinikmaasturi maksimaalne hetkeline võimsus 401 hobujõuni (295 kW). Sellest piisab, et kiirendada iX5 Hydrogen paigalstardist kiiruseni 100 km/h vähem kui kuue sekundiga.

Keskkonnasõbralikum alumiinium

Lisaks on BMW võtnud endale kohustuse kasutada uue sõiduki tootmisel vähemalt 50 protsendi ulatuses juba kasutusel olnud toorainet ning lähtuda tootmisprotsessis muudest ringmajanduse põhimõtetest.

Kui praegu moodustab hinnanguliselt veerandi elektriauto tootmisahelas tekkivast süsihappegaasist (CO2 heitest) alumiiniumi tootmine, siis 2024. aastast hakkab BMW autode tootmiseks kasutama alumiiniumi, mille tootmine on tavapärasest mitu korda keskkonnasõbralikum.

Keskkonnasõbralikum alumiinium valmib koostöös Kanada tehasega Rio Tinto, mille tootmisprotsess põhineb hüdroelektrijaamade toodetud rohelisel energial ning kus rakendatakse uuenduslikku metallisulatustehnoloogiat, mille käigus eritub süsihappegaasi asemel hapnikku. BMW ja Rio Tinto partnerlus vähendab süsihappegaasi eritumist tootmisprotsessis ligikaudu 70 protsenti.

Lisaks tõhustab BMW kontsern olemasolevates tehastes alumiiniumi kasutamisega seotud protsesse, näiteks Saksamaa Landshuti valukojas kogutakse alumiiniumivaluga kaasnevad jäägid, need sorteeritakse liigiti ning suunatakse seejärel taaskasutusse. 2021. aastast kasutab valukoda alumiiniumi tootmiseks päikeseenergiat ning kahe kolmandiku ulatuses toorainena taastöödeldud alumiiniumi. 2022. aastal tootis Landshuti valukoda ligi 3,3 miljonit detaili kogukaalus 73 tuhat tonni.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.