Elektriautod

BMW uus elektri-X lubab päriselt loodussäästu

Rubriiki toetab

BMW toob selle aasta lõpus turule nö täiesti uue põlvkonna elektridžiibi iX, mis läheneb keskkonnasäästule läbimõeldult, sõidab akutäiega üle 600 km ja mille hind algab umbes 77 000 eurost.

Uus ja suur džiip kannab lihtsat nime BMW iX ja tuleb kohe alguses kahes versioonis: xDrive40 ja xDrive50. Esimene neist teeb akutäiega üle 400 km ja maksab koduturul alates 77 300 eurost, teine saavutab suuremate akudega üle 600 km (vähemalt paberil) ja maksab alates 98 000 eurost. Tegu on seega laias laastus samasuguste hindadega, mida BMW küsib täna sisepõlemismootoriga X5 eest.

Ka gabariidilt tuleb uus iX nimetatud X5-ga umbes sama mõõtu, ulatudes üldpikkuselt seega viie meetri lähistele. Kui nii suurt, nelikveolist ja hirmrasket sõidukit on tavamõistes raske loodussõbralikuks pidada, siis antud juhul ütleb BMW, et kõik on põhjalikult läbi mõeldud.

Jättes turundusvahu kõrvale, tähendab see lihtsustatult järgnevat. Haruldased akumetallid nagu koobalt ja liitium hangitakse kontrollitud allikatest Austraaliast ja Marokost, enne kui need materjalid akutootjale tarnitakse. BMW nõudel kasutab akutootja oma töös roheenergiat, nagu teeb BMW ka ise oma Dingolfingi tehases Saksamaal.

Tänavu veebruarist alates ostab BMW alumiiniumit, mille tootmisel kasutatakse päikeseenergiat, ühtlasi on iX-i puhul jutuks kõrge taaskasutusmäär nii alumiiniumi kui ka plastide osas. Autos kasutatav puit pärineb korrektselt majandatud metsadest, nahk on pargitud oliiviekstraktidega ning põrandamatid saadakse ümbertöödeldud kalavõrkudest. Pealegi ei kasutata elektrimootorites haruldasi muldmetalle.

BMW iX tuleb ligemale viis meetrit pikk ja 1,7 meetrit kõrge.

Tehnilises mõttes ehitatakse iX täiesti uuele platvormile, millele lubatakse tulevikus rajada terve BMW grupi elektriline tulevik. See tähendab võimalust paigutada akud põrandas eriti madalale, kasutada mootoreid kummagi telje juures ning varieerida autode suurust. Akude energiatihendus on viidud omakorda uuele tasemele ja neid saab laadida kuni 200 kW laadijatega. See tähendab, et näiteks tippmudeli iX xDrive50 akudesse saab kümne minutiga 120 km jagu sõiduulatust juurde.

Mõlemad versioonid tulevad elektrimootoriga kummalgi teljel, mis tähendab nelikvedu. Võimsam versioon pakub kokku üle 370 kW / 500 hj ja võimaldab džiibi vähem kui viie sekundiga „sajani“ kiirendada. BMW iX xDrive40 elektrimootorid pakuvad kahe peale üle 240 kW / 300 hj, mis tähendab natuke enam kui kuuesekundilist kiirendusaega. Autode 100 kilomeetri energiakuluks lubatakse seejuures vastavalt alla 21 ja alla 20 kWh, mis on nii suure auto puhul märkimisväärne. BMW pole avaldanud iX-i massi, kuid küllap küündib see 2,5 tonni kanti. BMW väiksem elektridžiip iX3 kaalub alates 2,26 tonnist.

Keskkonsoolil paiknevad põhinupud on klaasist.

Armatuurlaud on lahendatud kahe laiekraaniga (12,3 + 14,9 tolli) ning minimalistlike õhuavadega. Nuppe on vähe ning materjali, nagu mainitud, valdavalt looduslikud. Sõiduki välisdisain on veebiavarustes juba rohkelt tagasisidet pälvinud, mis reeglina kõlab kriitiliselt. Tootja ütleb selgituseks, et tegu on minimalistliku lähenemisega, mis loodi lähtuvalt eelkõige sõitjate mugavusest ja heaolust.

BMW iX xDrive40

Müügil al 2021 lõpust, hind (Saksamaal) 77 300 eurost, mootorid 2 x el mootor, üle 240 kW (üle 300 hj), veoskeem nelikvedu, akumaht 70 kWh, sõiduulatus üle 400 km (WLTP), laadimisvõimsus 150 kW, energiakulu alla 20 kWh / 100 km.

BMW iX xDrive50

Müügil al 2021 lõpust, hind (Saksamaal) 98 000 eurost, mootorid 2 x el mootor, üle 370 kW (500 hj), veoskeem nelikvedu, akumaht 100 kWh, sõiduulatus üle 600 km (WLTP), laadimisvõimsus 200 kW, energiakulu alla 21 kWh / 100 km.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.