Eesti suurima läbisõiduga elektriauto omanik sõidab praegu aastas rohkem kui sisepõlemismootoriga

Uut autot ostes ja valikuid analüüsides hinnatakse harilikult sõiduki hinda, jooksvaid kulusid ning tootja pakutud garantii kestvust, mis mõjutab otseselt ka sõiduki potentsiaalset väärtust järelturul. Eriti teravalt on garantii ning järelturu küsimus esile kerkinud elektrisõidukite puhul, mille kohta ringleb endiselt hulgaliselt müüte.

Eestis on autode keskmiseks vanuseks veidi üle 16 aasta, elektriautode puhul on keskmine vanus mõistagi märkimisväärselt madalam, sest elektrilised mudelid hakkasid turul endale kohta kindlustama alles loetud aastad tagasi.

Konkreetse mudeli potentsiaalsest elueast annab ettekujutuse tootja poolt pakutud garantii – mida pikem see on, seda suurem on tõenäosus, et tegu on töökindla sõidukiga. Tänapäeval on keskmise auto garantii kestvuseks 4–6 aastat, hõlmates nii jõuajamit kui muid komponente. Enamike elektrimudelite puhul garanteerivad tootjad, et 8 aasta või 160 000 kilomeetri möödumisel on aku algsest mahutavusest alles vähemalt 70 protsenti. See tähendab siis, et kui näiteks Peugeot e-2008 suudab uuena läbida ühe laadimisega ideaaloludes 345 kilomeetrit, suudab vastavalt garantiile kaheksa aasta möödudes endiselt ühe laadimisega läbida 245 kilomeetrit.

Suured erinevused kulumises

Sisepõlemismootorite garantiid mõjutab mootori komponentide loomulik kulumine, elektriautode puhul mängib see aga väiksemat rolli.

Eesti suurima läbisõiduga Nissan Leafi ja esimese elektritakso omanik Renee Kontsoni sõnul tuleb sisepõlemismootoriga autode ja elektriautode järelturust rääkides võtta arvesse kahe mootori erinevusi, mis teevad vanema sisepõlemismootoriga auto hooldamise kallimaks ning langetavad selle väärtust.

Renee Kontson

“Sisepõlemismootoriga auto mootor kulub rohkem kui elektrimootor. Elektrimootoritel on üks võll ja kaks laagrit, sisepõlemismootor vajab aga regulaarselt õlivahetust ning vahetada tuleb ka näiteks hammasrihma. 100 000 km läbimiseks võib kuluda hoolduse peale juba umbes poolteist tuhat eurot,” hindas elektriauto omanik.

Samas tõi ta välja, et elektriautode puhul tuleb aja jooksul arvestada aku mahutavuse vähenemisega. “Kui palju see täpselt väheneb, sõltub juba läbisõidust ja laadimisintervallidest. Kui auto on näiteks sõitnud 100 000 – 150 000 kilomeetrit, siis pole vahet eriti tunda,” märkis ta.

Kuigi nii elektriautod kui ka sisepõlemismootoriga sõidukid kuluvad aja jooksul, usub elektriauto omanik Kontson, et suure läbisõiduga elektrisõiduki pidamine on soodsam kui samaväärse sisepõlemismootoriga auto omamine.

“Olen elu jooksul omanud kahtteist sisepõlemismootoriga autot ja üht elektriautot, mis kõik on olnud kaheksa kuni kümme aastat vanad. Kui viimase sisepõlemismootoriga Audi A6 kulud jäid kuus 400–500 euro juurde, siis elektriautoga on ühe kuu kulud alla saja euro,” rääkis Kontson, märkides, et keskmine aastane läbisõit on seejuures kasvanud.

“Varem oli mul kütusekaart, kus oli kuulimiit 300 eurot. Seega sõitsingi nii palju, kui selle eest kuus sõita sai, mis oli umbes 24 000 kilomeetrit aastas. Elektriautoga on kõik auto kulud jäänud alla saja euro kuus ning kolme aasta lõikes olen aastas keskmiselt 10 000 kilomeetrit rohkem sõita saanud,” sõnas ta.

Kas eelistada kulunud mootorit või kulunud akut?

Kuna ka kasutatud elektriautod ei kesta igavesti, tuleb elektriauto omaniku sõnul järelturult elektriautot otsides hinnata objektiivselt aku mahutavust ning mõelda, kas selle uue vastu välja vahetamine võiks olla mõistlik.

“Kasutatud elektriautot ostes tuleks kindlasti vaadata vastava tarkvara abil aku mahutavust. Kui see on alla 70 protsendi, siis väikese mahutavusega auto puhul on kindlasti uut akut vaja ja selle hind tuleb liita auto hinnale. Kasutatud aku saab müüa näiteks päikesejaama omanikele, mis aitab aku vahetuse kulu vähendada,” ütles Kontson. Tema hinnangul on sisepõlemismootoritega sõidukite ning elektriautode suurim erinevus see, et elektriautodel kulub aku, tavasõidukitel aga mootor.

“Olen täiesti nõus, et elektriautode mootorid võivad kesta ka miljon kilomeetrit, aga aku kulub ära,” sõnas ta. Elektriauto omaniku sõnul on tavaauto mootori välja vahetamine oluliselt kallim ning keerulisem kui lihtsalt uue akuploki paigaldamine.

Toimetas Tarmo Tähepõld.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.