Elektriautod

Eestisse saabus müügile uus elektriline tarbesõiduk Addax

Heakorra- ja puhastuslahenduste pakkuja Puhastusimport hakkas Eestis ja Lätis müüma Belgias toodetud täiselektrilist tarbesõidukit Addax. See on siinsel turul esimene elektriline tööauto, millele saab tellida erinevaid pealisehitusi nii spetsiaaltöödeks kui kauba transportimiseks.

„Addax on loodud eelkõige linnades ja suurte ettevõtete territooriumitel täitma saaste- ja müravabalt erinevaid tööülesandeid. Sõltuvalt pealisehitusest, on autod kohandatud näiteks haljastus- ning koristustöödeks, jäätmekäitluseks, paki- ja kaubaveoks kui ka tehnikute ja remondibrigaadide tööautoks,“ tutvustas Puhastusimport OÜ kategooriajuht Alvar Valend Eestisse jõudnud uue elektriauto võimalusi.

Logistikasüsteemis täidab see auto niinimetatud viimase miili ülesandeid, näiteks vanalinna või elamukvartalitesse kaupa ja pakke toimetades.

Tegemist on üle 3,6 meetri pika ja kõigest 1,4 meetrit laia N1 kategooria tarbesõidukiga, mis kaalub täislastis alla 3,5 tonni. Auto tühikaal on 886 kg ning pukseerimisvõime sõltuvalt versioonist 565-2000 kg. Tänu kompaktsetele mõõtmetele ja väikesele pöörderaadiusele (4,5 meetrit), on sellega mugav liigelda kitsastel tänavatel, tehase territooriumil ning pargiteedel.

„Addax on teiste elektrisõidukitega võrreldes suhteliselt kerge ning suudab vedada üle tonni kaaluvat koormat,“ selgitas Valend. Linnaliikluses toimetamiseks pakub 12 kW võimsusega elektrimootor suurepärast kiirendusvõimet. Sõltuvalt versioonist on auto tippkiirus 55-70 km/h ning sõiduulatus 87-132 kilomeetrit.

Ööga laeb aku täis

„Addax´i omamiseks ei pea soetama eraldi laadimisjaama. Tavalisest 16A pistikupesast saab standard laadijaga tühja aku laetud 6,5 tunniga. Kiirlaadija olemasolul kulub selleks ligi poole vähem aega, kuid otsest vajadust selleks ei ole. Pärast tööpäeva lõppu auto vooluvõrku ühendades on soojendusmatiga varustatud akupakk hommikuks sõiduvalmis ka külmal talvel,“ tõi Valend välja Belgia elektriauto ühe suure eelise.

Lisaks jälgib tootja 4G kaugabi kaudu pidevalt aku „tervist“ ning informeerib klienti ennetavalt võimalikest tõrgetest. Akule antakse viie aastane garantii ning autole kaks aastat.

Addax´it pakutakse ka 50 sentimeetrit pikendatud šassiiga, kahes mõõdus avatud veokastiga, kallutatava veokasti ja konteineriga, 4-5 m3 suletud kaubaruumiga ja külmetusseadmega kaubikuna. Pealisehitusi on võimalik kliendi soovide järgi mugavdada ja sinna paigaldada näiteks puisteseade. Arendamisel on ka talvetöödeks mõeldud lumesahaga versioon.

Valendi sõnul on Addax´i elektriauto läbinud Euroopa Liidu tulekindluse testi, mille käigus tõestati, et tulekahju või kokkupõrke korral on akud plahvatuskindlad. Seega on auto sobilik kasutamiseks tuleohtlikes keskkondades nagu näiteks puidu- ja keemiatööstuses.

Kahekohalise kabiiniga Addax on hinnalt võrreldav odavamate elektriliste sõiduautodega. Baasmudel maksab 35 100 eurot pluss käibemaks.

Belgia elektrisõidukite tootja Addax Motors asutati 2016. aastal, et pakkuda ettevõtetele ja omavalitsustele võimalust muuta oma tööautod keskkonnasõbralikuks ning olla selles vallas suunanäitaja. Addax Motorsil on ametlikud edasimüüjad ja hoolduskeskused 18 Euroopa riigis, sealhulgas nüüd ka Eestis ja Lätis. Lõunanaabrite juures müüb ja hooldab Addax’i sõidukeid Puhastusimpordi tütarettevõte Profiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.