Elektriautod

Eestlaste päikeseauto Solaride ja City Motors soovivad noori tehnika juurde tuua

City Motors andis Solaride'i meeskonna kasutusse ka uue meeskonnabussi.

Rubriiki toetab

Eesti esimest päikeseautot ehitav tudengimeeskond Solaride ja City Motors (Renault, Dacia ja Nissani müüja) panid seljad kokku, et populariseerida tehnilisi erialasid ja vähendada valdkonnas valitsevat tööjõupuudust. Lisaks toetab City Motors Solaride’i meeskonnabussi ja hooldustega, mille koguväärtuseks on hinnanguliselt 35 000 eurot.

Pressiteate sõnul on inseneride järelkasvust järjest suurem puudus ning see omakorda mõjutab Eesti majanduse arengut. Seetõttu on Solaride’i haridusprojekt seadnud enda missiooniks populariseerida inseneeriaharidust ning pakkuda tudengitele praktilist väljundit.

OSKA tuleviku-uuringud näitavad, et tööturul tekib tõsine puudus tehniliste erialade töötajatest, nende seas inseneridest, tehnikutest ja operaatoritest. Täpsemalt ennustatakse, et järgmise 10 aasta jooksul jääb puudu ⅔ inseneridest.

City Motorsi tehnikadirektor Raul Aava sõnul näevad nad probleemi kutsehariduse madalas populaarsuses ja noorte teotahtes oma kätega tööd teha. Nende hinnangul aitaks osaliselt probleemi lahendada kutsehariduse propageerimine ning tehniku kui eriala ahvatlevamaks muutmine.

Nende sõnutsi läheb tehnoloogiat ja elektrit tundvaid noori aina rohkem vaja, sest nad on oluliseks osaks nii auto valmistamises, müügis kui ka hooldamises.

Ükskõik, mis energiaallikas, hooldust ja remonti on ikka vaja

“Tulevik liigub selles suunas, kus lõviosa autotehnoloogiast tugineb elektril ja elektroonikal, aga ka neid autosid peab oskama hooldada ja remontida. Just praegused noored on need, kes peavad sellega rinda pistma. Noorte õpetamine ja toetamine on tähtis nii täna, homme kui ka kahekümne aasta pärast ning toetame rõõmuga päikeseauto ehitajaid,“ selgitas Aava koostöö sõlmimise tagamaid.

Solaride’i tegevjuhi Kristel Leifi sõnul mängib Solaride’i tudengimeeskonna teekond nullist päikeseauto valmis ehitamiseni olulist rolli tehnoloogiahariduse populariseerimise teekonnal, kuna lisaks projektis praktilisi kogemusi omandavatele tudengitele inspireerib ja julgustab Solaride noori laiemalt.

“Eestis valitseb inseneride põud, mistõttu peab inseneeriahariduse populariseerimine olema riiklik prioriteet juba ainuüksi Eesti majanduse jätkusuutlikkuse huvides. Noored vajavad inspireerivaid eeskujusid ja lugusid, millega samastuda, ning seda tudengite päikeseauto ehitamise teekond kahtlemata pakub. Kõik see on saanud võimalikuks tänu riigi, kõrgkoolide ja erasektori toetajate panusele,” selgitas Leif.

Päikeseauto on haridusprojekt

Solaride on haridusprojekt, kus tudengid õpivad väljakutsetepõhiselt. Väljakutsepõhises õppes lahendavad noored päriselulisi probleeme, mis toetab ka sotsiaalsete kompetentside arengut, erinevate erialade inimeste koostööoskusi ning annab sissevaate organisatsiooni toimimisse. Eesti esimese päikeseauto ehitamine annab noortele võimaluse teoreetilisi teadmisi rakendada päriselulistes tegevustes.

Solaride´i projekt sündis 2020. aasta alguses, kui tudengid otsisid ülikoolis õpitud teadmistele praktilist väljundit ning jõudsid pöörase väljakutseni – ehitada tänavakõlbulik päikeseauto. See on tehniliselt keerukas väljakutse, mis annab võimaluse panustada aastakümneid paigal tammunud transpordisektori jätkusuutlikumaks muutmisesse.

Praegu kuulub Solaride’i meeskonda 70 aktiivset tudengit erinevatest Eesti ülikoolidest. Programmi toetajad on tänaseks Eesti riik, Tehnopol, Auve Tech, Magnetic MRO, Palmse Mehaanikakoda, Solarstone jpt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.