Elektriautod

Elektriautode laadimistaristu ELMO saab nimeks Enefit Volt, hind on konkurendist soodsam

Rubriiki toetab

Elektrilevi on tegemas viimaseid ettevalmistusi avamaks tervet riiki kattev elektriautode laadimistaristu Enefit Volt. Taristu eelkäijaks on ELMO, mille ostis Elektrilevi riigilt ära tunamullu.

Enefit Voltis pakutakse kolme erineva võimsusega laadimist ning terve veebruarikuu on kõik hinnad 50% soodsamad. Kõige aeglasemas ehk 22kW võimsusega laadijas maksab esimesel kuul laadimine 0,11 eurot/kWh kohta.

Konkurendiga võrreldes on Volti hinnad veidi soodsamad. Volti hinnakirjast lähtuvalt lubas konkurent vaadata oma hinnakirja üle.

Selgus Elektrilevi elektriautode laadimistaristu hinnakiri

Kuigi Elektrilevi on varasemalt lubanud, et kavatseb ELMO taristut uuendada ning muuta ka brändi ja avada uuendatud teenuse 1. veebruariks, ei ole seda artikli kirjutamise hetkeks veel toimunud.

Küll aga on internetist vähese vaevaga võimalik leida informatsiooni selle kohta, et Elektrilevi taristu hakkab kandma nime Enefit Volt. Nii Apple’i, kui Google’i äpipoodides on olemas Volti äpid, mis annavad ülevaate laadijate asukohtadest ning hindadest. Äpis on kuvatud kõik ELMO laadijad ning ka mõned uued CCS pistikutega laadijad Tallinnas ja Tartus.

Äpis kuvatud info kohaselt on terve veebruarikuu laadimine 50% soodsam, kõige aeglasemas ehk 22kW võimsusega laadijas maksab laadimine esialgu 0,11€/kWh ning edaspidi 0,22€/kWh kohta.

Kiiremas 50kW võimsusega laadijas on hinnad vastavalt 0,12€/kWh ning 0,24€/kWh. Peagi on taristusse oodata ka 150+kW võimsusega laadijaid, kuid nende hindu ei ole veel avalikustatud.

Võrreldes hindu Elektritransport OÜ poolt pakutuga selgub, et hinnad on Volti puhul veidi soodsamad. Konkurendi hinnakirjast lähtuvalt ütles Elektritranspordi juhatuse liige Raul Potisepp, et nad vaatavad oma hinnakirja üle, kuid kas see toob kaasa ka hinnamuudatusi ei osanud ta koheselt öelda.

Küll aga on Potisepa kinnitusel neil endalgi sel nädalal kavas mitmeid uuendusi avalikuks teha, mis tähendab, et elektriautode laadimistaristu turul tundub reaalne konkurents tekkivat.

Enefit Volt alt võidakse avada ka autorenditeenus

Elektrilevi ei soovinud veel eelmise nädala reedel Geeniusele ELMO uuendustest rääkida. Ühismeediast ning kaubamärkide registrist on näha, et uuele brändile pandi alus mullu suvel, mil Eesti Energia AS esitas Enefit Volt osas kaubamärgi registreerimise.

Lisaks elektriautode taristule on kaubamärk kinnitatud ka elektriautode laadimistaristu paigalduse ja hoolduse teenusena ning isegi autorendi teenuse osas. Sellest lähtuvalt on Elektrilevil võimalik sama kaubamärgi alt pakkuda ka autorenti, kuid hetkel pole ühtegi märki, et neil oleks kavas seda lähiajal teha.

Ainsas Enefit Volti reklaamis on öeldud, et tegu on 100% rohelise kiirlaadimisvõrgustikuga. Ei äpis ega reklaamis ei ole täpsustatud, mida on 100% rohelise all mõeldud.

Kas ELMO taristu kingiti Enefit Green AS-ile?

Lähtuvalt Euroopa Liidu direktiivist, mille Eesti kavatseb hiljemalt järgmiseks aastaks üle võtta, ei tohi Elektrilevi konkurentsiameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) kinnitusel omada elektriautode laadimistaristut.

Direktiivist lähtuvalt on Elektrilevi MKMi ja konkurentsiameti kinnitusel sunnitud müüma endise ELMO ning nüüdse Enefit Volti taristu. Kui Elektrilevi seda teeb läheb ta ELMO müümisega vastuollu MKMiga sõlmitud lepinguga ning neid terendab ametniku kinnitusel ligikaudu 30 000 euro suurune lepingutrahv, mille maksmist peab elektrilevi pressiesindaja jaburuseks.

“Lisaks on see trahvi maksmine üks suur jaburus. Miks me peaksime trahvi maksma, kui me kavatseme järgida kõiki seadusi ja lepingulisi kohustusis,” kirjutas Elektrilevi pressiesindaja Peeter Liik kirjalikus vastuses ajakirjanikule.

Konkurentsiameti ametnik Maarja Uulits on Geeniusele varasemalt öelnud, et direktiiv on väga konkreetne ning Elektrilevi tohib elektriautode laadimistaristut omada vaid ettevõtte enda sõidukite laadimiseks, kuid mitte pakkuda seda teenusena.

Uulits on kinnitanud veel sedagi, et Elektrilevi ei tohi laadimistaristut hankemenetluse väliselt Eesti Energiale müüa, anda, kinkida ega kuidagi teisiti juriidiliselt liigutada. Enefit Volt kaubamärgi kasutuselevõtt viitab aga just sellele, et juriidiliselt saab taristu omanikuks Enefit, mis on Eesti Energia rahvusvaheline bränd, kuid mis on ka mitme juriidilise kehana näiteks Enefit Green AS näol olemas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.