Elektriautod

Elektriautode ostutoetuse populaarseim auto oli Škoda

Škoda elektriline linnamaastur Enyaq.Foto: Škoda

Rubriiki toetab

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) on tänaseks teinud kõik elektrisõidukite ostutoetuse teise vooru otsused, mille taotluste vastuvõtt lõppes detsembri keskpaigas suure huvi tõttu juba poole tunniga.

Kokku sai positiivse vastuse 32 eraisikut ja 28 ettevõtet, kes soetavad kokku 114 uut elektrisõidukit. Toetuse kogusumma on 570 000 eurot.

„Kui aasta tagasi toimunud esimeses taotlusvoorus oli umbes 2/3 toetuse saajatest ettevõtted, siis seekord olid taotluste esitamisel kiiremad just eraisikud. Maksimumi ehk kümmet elektrisõidukit soovib osta neli ettevõtet,“ selgitab KIKi projektikoordinaator Aive Haavel ning lisab, et viie auto toetus on juba ka tänaseks välja makstud.

4 firmat ja 40 autot

Kümme elektriautot soovib osta logistikaettevõte AS Eesti Post, lühirenditeenust pakkuv Electric Beast OÜ, täisteenusrenti pakkuv Mobire Eesti AS ning suurt osa Tallinnast kaugküttesoojusega varustav AS Utilitas Tallinn.

Kaheksa ettevõtet said toetust kahe, üks seitsme ja üks ettevõte viie elektriauto ostuks. Kõik esimese ja teise vooru ettevõtjatest toetuse saajad leiab KIKi kodulehel siit (tulemus ei kajasta andmekaitse nõuete kohaselt eraisikuid).

„Oleme välja ehitanud elektriautode laadimispunktid, kus hakkame autosid laadima Utilitase koostootmisjaamades ja päikeseparkides toodetud rohelise elektriga, mis vähendab fossiilsete taastumatute kütuste kasutamist ja CO2 heidet. Antud projekti raames soetatud elektriautod on vaid esimene etapp elektriautode kasutusele võtmises ning plaanime sellega kindlasti edasi liikuda,“ selgitab Utilitase kaugkütteettevõtete juhatuse liige Aulis Meitus.

Kõige popim on Škoda

Nii eraisikute kui ettevõtete poolt soetatavate automarkide loetelu on järgmine: Škoda Enyaq (30), Nissan Leaf (18), Tesla Model 3 (17), Renault ZOE (12), Hyndai Kona (10), Renault Kangoo (10), Volkswagen ID3 (7), Peugeot erinevad mudelid (4), Mazda MX-30 (2), Volkswagen ID4 (2), Honda E advance (1), Kia e-Niro (1).

GPS-seadet soovivad autole paigaldada 22 toetuse saajat (esimeses voorus oli neid 8). Nemad ei pea iga aasta läbisõiduandmeid esitama ega satu valimisse, kes peavad kahepäevase etteteatamise järel oma autot KIKile kontrolliks näitama tulema.

Enne teise vooru sulgemist vastu võetud taotlustest jäi rahastamata 42. Nendele on KIK saatnud ettepaneku jätta taotlus ootele juhuks, kui peaks vabanema esimesest ja teisest voorust raha nende arvelt, kes siiski toetust välja ei võta.

KIK ootab kõigilt joone alla jäänutelt kirjalikku vastust, sest muidu kaotab soovija oma koha nimekirjas. Ootele jäämise ettepaneku saamine ei tähenda siiski, et esitatud taotlus vastab kõikidele esitatud nõuetele, kuna rahastamata taotluste puhul ei ole nõuetele vastavust kontrollitud. Raha vabanedes vaatab KIK järgemööda läbi ka nimekirjas olevad taotlused.

Eelmise aasta alguses toimunud esimesest voorust on seni loobutud 40 auto toetusest ja selle on KIK juba teise vooru taotlejatele jaganud. Esimese vooru toetust on välja makstud 465 000 eurot ning välja maksmata on veel 495 000 eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.