Hyundai Ioniq 5 N-iga alustati külma ilma testsõite, kus kurve läbitakse külg ees

Fotod: Hyundai

Rubriiki toetab

  • Enefit Volt – mugav laadimine kodus, tööl ja teel
  • Suurim laadimisvõrk ja nutikad lahendused
  • Uuri lähemalt!

Hyundai N-osakonna esimene elektriauto avalikustatakse mõne kuu pärast, seniste traditsiooniliste luukpärade i30 N ja i20 N baasil on ootused üsna kõrgel. Praeguseks on Ioniq 5 N jõudnud Põhja-Rootsi Arjeplogi ja demonstreerib sõiduomadusi jäärajal.

Hyundai elektriajamid on sportlikumas keskkonnas siiani olnud kasutusel elektriliste touring-autode võidusõiduseerias ETCR ning ka mõne aasta taguses ideeautos RN22e. Hyundai rõhutab Ioniq 5 N juures ka oma kogemust WRC-s, kuna tegemist on esimese nelikveolise N-autoga, mis jõuab seeriatootmisse.

Just talvistel sõitudel saab Hyundai testida Ioniq 5 N-i jaoks arendatud autojuhtimistarkvara N Drift Optimizer, mis kontrollib pöördemomendi jaotust esi- ja tagatelje vahel, vedrustuse jäikust ja elektroonilist differentsiaali.

Driftimiseks mõeldud sõidurežiim seadistab auto vastavalt ning aitab ka vähem kogenud sõitjal auto enam-vähem turvaliselt külglibisemisse saada.

“Top Gear” on saanud juba talvistel testsõitudel osaleda ja peale driftiks mõeldud sõidurežiimi on nad kirjeldanud ka funktsiooni N Torque Kick, mis imiteerib manuaalkastiga järsku siduri lahti laskmist suurtel mootoripööretel (ingl k clutch kick).

Selline funktsioon läheb käiku näiteks siis, kui keset kurvi oleks vaja auto rohkem pöörama saada ja ülejuhitavus tekitada. Käsikastiga taga- või nelikveoliste autode puhul saab selleks vajutada siduripedaali, ajada mootori pöörded kõrgele ja järsku jälle sidur lahti lasta, et jõud järsult ratastele kanduks ja tekiks ülejuhitavus.

Ilmselgelt ei saa elektriautos siduriga kuidagi mängida, seega saab Hyundai Ioniq 5 N-i rooli taga olevaid lapatseid koos vajutada, mis peatab hetkeks elektrimootorite töö. Lapatseid lahti lastes naaseb täisvõimsus ning tekib ülejuhitavus.

Kokkuvõttes tundub, et Hyundai N-osakonna insenerid on tõesti missiooniks võtnud elektriauto ja lõbusa sõidukogemuse liitmise, mis ei peegeldu pelgalt metsikus kiirendusajas.

Hyundai Ioniq 5 N-i esitletakse juulis.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.