See on eestlaste uus elektrisõiduk Rotang, mida hakatakse ehitama ka käsitöötundides

Kaader Youtube klipist, kus esimene versioon juba sõidab.

Kolmapäeval, 26. augustil, toimub Kadrioru pargis suur tuleviku transpordile pühendatud väljanäitus. Teiste hulgas on ka eestlaste loodud eriline linnasüstik Rotango (vaata videot loo lõpus).

Loojate sõnul võiks see olla üks lahendus linnaliikluse probleemidele. Sõiduk võtab linnaruumis vähe ruumi (ühe sõiduauto kohale mahub 4-6 kergsõidukit), selle ekspluatatsioon on odav ja mugav ning tootmine ei ole keeruline ega ressursimahukas.

Rotangol on universaalne turvapuurina „töötav“ kere, mis on kaetud plastdetailidest „koorikuga“, millega moodustub sõitjat ilmastiku eest kaitsev kinnine kapsel (või gondel), mida on detailide eemaldamise abil võimalik osaliselt või täielikult avada.

Rotango kere baasil on kerge toota erinevaid mudeleid, näiteks elektrimootoriga assisteeritavaid jalgrattaid, elektrimopeede, millede kiirused on kuni 25 (või 30) km/h või kuni 45km/h ja ka üle 45km/h. Universaalse turvapuuri peale on võimalik disainida erinevaid plastdetailidest keresid.

Projektil oleks ka hariduslik suund

Projekti teine eesmärk on igal õppeaastal ehitada Eesti koolides käsitööõpetaja juhtimisel ja õpilaste kaasalöömisel tänavasõidukõlbulik 4-rattaline Rotango.

Projekti ettevalmistades on loojad konsulteerinud Maanteeametiga, teinud selgeks EU regulatsioonid ning nende rakendused liikmesmaades. Roller liigituks esmalt pisimopeedi klassi (maks. kiirus 25km/h) ning sellega oleks võimalik osaleda liikluses.

Lisaks pisimopeedile võimaldab disain ja konstruktsioon koheselt toota ka 45km/h ja kiireminigi sõitvaid sõidukeid, selleks tuleks kasutada vaid tugevamaid mootoreid ning kere monokok-gondli jaoks teisi materjale, näiteks terastorusid. Praegu meie poolt ehitatud sõitev prototüüp ongi terastorudest ning tippkiiruseks võib kontrolleriga määrata 45-50km/h.

Pilootprojektiga alustati juba eelmisel aastal

Pilootprojektina alustasime 2019 mais, vahetult enne kooliaasta lõppu Vinni-Pajusti Gümnaasiumis, kus käsitööõpetaja juhtimisel ja õpilaste kaasalöömisel on nüüdseks valminud esimene sõiduk.

Praeguseks hetkeks on meie projektiga liitunud 10 kooli, algavast õppeaastast loodame mitmete koolide lisandumist. Ehitatud rolleritega hakkavad kooliõpilased ka võistlema, selleks kujundame välja omaette võistlussarja, mille osas oleme juba alustanud koostööks läbirääkimisi Eesti Autospordi Liiduga.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Yoda3ldaRPU&feature=emb_logo

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.